Filistin’de Bir Hafta’da 7 Kişi Öldürüldü

0 280
image_pdf

Filistin’de 1 Hafta’da 7 Kişi Yaşamını Kaybetti

Filistin’de geçtiğimiz Cumartesi’den bugüne (17 Ağustos Cumartesi) kadar geçen bir haftalık süre içinde meydana gelen olaylarda 7 Filistinli şehit olurken onlarca Filistinli de işgal güçlerinin attığı gerçek ya da lastik mermilerle veya gaz bombalarıyla yaralandı. Bütün bunlar 56 ayrı çatışmada meydana geldi. Buna karşılık Filistinliler de işgalcilere karşı bir bıçaklama, bir arabayla çarpma ve iki silahlı saldırı eylemi gerçekleştirdi. Bu eylemlerde ve işgalcilerle meydana gelen diğer çatışmalarda da işgalci askerlerden ve yerleşimcilerden 10 kişi değişik şekillerde yaralandı. Ayrıca Batı Yaka’da ve 1948’de işgal edilmiş bölgede Filistinliler tarafından yerel yapım muhtelif patlayıcı maddeler kullanıldı.

  • Direnişin Bilançosu

16 Ağustos Cuma günü 26 yaşındaki Ala Hıdır El-Herimi isimli genç Eliazer yahudi yerleşim merkezi yakınında gerçekleştirdiği bir arabayla çarpma eyleminden sonra şehit edildi. Bu olayda işgalcilerden de birinin durumu çok ağır olmak üzere iki kişi yaralandı. Sderot yahudi yerleşim merkezinde de bir yahudi yerleşimci kadın atılan füzeden kaçarken değişik yerlerinden hafif yaralandı. Cuma günü Gazze ve Batı Yaka bölgesinde meydana gelen olaylarda Filistinlilerden de 91 kişi muhtelif şekillerde yaralandı. İşgalcilerle 18 noktada çatışma oldu ve bu çatışmalarda direnişçiler yerel yapım patlayıcılar ve molotof kokteylleri kullandılar.

15 Ağustos Perşembe günü El-Ayzeriye’den 14 yaşındaki Nesim Mukafih Ebu Rumi, Mescidi Aksa’nın Silsile Kapısı yakınında bir bıçaklama eylemi gerçekleştirerek bir işgalci polisi yaralamasından sonra şehit edildi. Aynı gün Batı Yaka ve Kudüs’te iki Filistinli de yaralandı. İşgal güçleriyle 7 noktada çatışma meydana geldi.

14 Ağustos Çarşamba günü işgal güçleriyle 7 noktada çatışma meydana geldi ve birçok Filistinli işgalcilerin attığı gaz bombalarından etkilenerek yaralandı. Filistinli direnişçiler de işgalcilerin üzerine patlayıcılar attılar.

13 Ağustos Salı günü 8 noktada çatışma meydana geldi ve bazı Filistinliler gerçek mermilerle yaralandılar.

12 Ağustos Pazartesi günü 4 noktada çatışma meydana geldi ve direnişçiler işgalcilerin üzerine molotof kokteylleri ve patlayıcılar attılar.

Kurban bayramının birinci gününe tekabül eden 11 Ağustos Pazar günü 26 yaşındaki Mervan Halid Nasır, Beyti Hanun’un doğusunda işgalcilerle girdiği çatışmada şehit edildi. Olayda 15 Filistinli de gerçek mermilerle, lastik mermilerle veya gaz bombalarıyla değişik şekillerde yaralanarak hastanelere kaldırıldılar. 46 kişi de hafif yaralı olarak olay yerinde tedavi edildi. O gün Mescidi Aksa’da meydana gelen çatışmalarda da 4’ü işgalci asker 1’i de yahudi yerleşimci olmak üzere 5 siyonist işgalci de yaralandı. İşgalcilerle 6 noktada çatışma meydana geldi.

10 Ağustos Cumartesi günü Abdullah Eşref El-Ğumeri, Abdullah İsmail El-Hamayide, Abdullah El-Mısri ve Eymen El-Adini isimli dört Filistinli Gazze’de Deyru’l-Belah’ın doğusunda meydana gelen silahlı çatışmalarda şehit oldu. Kudüs’te de Salahuddin Caddesi’nde bir yahudi yerleşimci taşla yaralandı. O gün Batı Yaka ve Gazze’de toplam 6 noktada çatışma meydana geldi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.