Amerika, İsrail’i Refah kapısını işgal etmeye açıkça teşvik etti

0 7
image_pdf

Yemen lideri Abdülmelik El Husi, Perşembe günü tarihsel bir konuşma yaparak işgalci İsrail’in Refah’a yönelik saldırıları üzerine geniş çaplı değerlendirmelerde bulundu. Siyonist düşmana yönelik uygulanacak tam ablukanın işaretini verdi:

“-Refah kapısının gösterişli bir şekilde işgal edilmesi, Araplar ve Müslümanlar için bir provokasyon anlamına geliyor ve onların küçümsemesini yansıtıyor.

– Refah’a yönelik Siyonist saldırganlık, orada yerlerinden edilmiş kişileri hedef alıyor ve bu aşamada onlara yönelik tehdit, önceki aşamalardan daha büyük hale geldi. Düşman, daha fazla katliam yapmayı hedefliyor.

– Amerika’nın tutumu kamuoyunu yanıltmaya ve İsrail düşmanının Refah’ta ne yaptığına dair yanlış bir imaj sunmaya çalışıyor.

– Amerika tahliye şartıyla Refah’a operasyon yapmayı kabul ettiğini söylüyordu; peki siviller, tüm şerit hedef alınırken nereye gidecekler?

– Amerika, İsrail’i Refah kapısını işgal etmeye açıkça teşvik etti, onun için gerekli koşulları yarattı ve onun tüm suçlarının suç ortağı oldu.

– Artık tehlike, Refah’tan geriye kalanlar ve Filistin halkına yönelik saldırganlığın yol açabileceği büyük katliamlar ve trajedilerdir. Refah’a yönelik saldırı, Filistin halkının acılarını ikiye katlamayı, kuşatma ve açlığı artırmayı amaçlıyor.

– Amerika, İsrail düşmanına silah sevkiyatını durdurması için baskı yaptığı iddialarıyla kamuoyunu kandırmaya çalışıyor. Amerikalılar Gazze’ye yönelik saldırıyı durdurmaya karar verdiğinde bu duracak, İsrailliler de duracak ve herhangi bir ek adım atmayacak.

– Amerika, büyük miktarda bomba ve silah stoku sağlarken Refah konusunda İsrail düşmanına baskı yapıyormuş gibi yapıyor. Fakat Refah halkını yok etmeye yetecek kadar büyük silah sevkiyatını ve stokunu zaten yapmıştı.

– Gazze’deki tüm soykırım suçlarının fiili ortağı olan ve Refah kapısının işgalinde birincil role sahip olan Amerika’nın tutumuna kimse aldanmamalı.

– Refah kapısını işgal etmek düşmana herhangi bir askeri başarı getirmeyecek; çünkü burası askeri bir cephe değil, sivil bir bölge.

– Mücahitler Kuzey Gazze Şeridi’nde bile kararlı şekilde kalmaya devam ederken, düşmanın Refah’ın bazı kısımlarındaki ilerleyişi ona askeri bir başarı getirmeyecek.

– Amerika, üniversitelerdeki öğrenci gösterilerini bile dinlemiyor, aksine onları bastırıyor ve onlara şiddet kullanarak ve kendi yasalarını ihlal ederek müdahale ediyor.

– Araplar ve Müslümanlar, düşmanın Refah’taki insanları hedef almasına seyirci kalmamalı; Filistin halkına destek olacak pratik adımlar atılmalı. Bu onların sorumluluğu.

– Refah’ta yaşananlara ilişkin kınama açıklamaları etkisiz kalıyor; bu, Amerikan tehdidini de ortadan kaldırmayacak.

– Mısır’ın protesto muhtırası da yeterli değil; İsrail düşmanı buna aldırış etmeyecek.

– Mısır’ın, Refah kapısını boşaltması için düşmana baskı yapacak sağlam bir duruş sergilemek üzere Arap hareketinin ön saflarında yer alması gerekiyor. Refah’a yönelik saldırı karşısında Arap ülkelerinin elinde birçok siyasi, diplomatik ve ekonomik seçenek var.

– Eğer Arap rejimleri herhangi bir pozisyon almaya cesaret edemiyorlarsa kendi halklarına yer açsınlar, onlar hareket edeceklerdir.

– Filistin halkının yaşadığı trajedi ne kadar büyük olursa, rejimlerin ve halkların başarısızlığının ve ihmalinin yükü de o kadar büyük olur.

– Tanık olduğumuz Siyonist suç ve vahşetin arka planı Araplara ve Müslümanlara yönelik nefret ve yoğun düşmanlıktan oluşuyor. Siyonist nefreti, çocukların eğitim aşamasından başlayarak psikolojik bir durum, kompleks, inanç ve kültür olarak kök salmaktadır.

– Düşmanın Batı’dan aldığı destek, mevcut Siyonist doktrinin yanı sıra, bölgemizdeki nefret ve hırslardan da kaynaklanmaktadır.

– Düşmanın nefret, hırs ve tehlikeli inanç saikleri karşısında durgunluk ve başarısızlık durumunun hiçbir faydası olmayacaktır. Halkın tehlikeyi kendinden uzaklaştırabilmesi için düşmanlarına karşı caydırıcılık düzeyinde olması gerekir.

– Ciddi eylem ancak düşmanın halkın çağrısına kulak vermemesi ve işlenen suçların boyutunu umursamaması halinde millete fayda sağlar. Arap ulusunun bilinçli hareket etmesi ve halkları etkileyen durgunluktan kurtulması gerekiyor.

– Gazze’de olup bitenler göz önüne alındığında, bazı rejimlerin kendi korumalarını elde etmek için Amerika ile güvenlik anlaşmaları müzakere etmeleri garip; bu eğilim bir yanılsama ve seraptır.

– Eğer İsrail, Amerika’nın korumasına ihtiyaç duyan ülkeleri hedef almak isterse, Washington, onun nüfuzundan ve bu ülkelere nüfuz etmesinden yararlanarak onu destekleyecektir. Amerika sadece kendi çıkarlarını düşünüyor, Arapların ya da Müslümanların onun gözünde hiçbir değeri yok.

– Bir insanın Gazze’de yaşanan adaletsizliği izledikten sonra harekete geçmemesi, tepki vermemesi, sorumluluk hissetmemesi tehlikelidir.

– Maddi çıkarlarını sorumluluğun önüne koyanlar, henüz kötü durumdayken ve tehlikelerle yüzleşmeye henüz hazırlanmamışken sıra kendilerine geldiğinde onu kaybedebilirler.

– Siyonistler küresel olarak ve bizzat Batı toplumunda insani değerleri yok etmeye ve insanları onlardan arındırmaya çalışıyorlar.

– İnsanlığın hayatını, değerlerini, huzur ve güvenliğini tehdit eden Siyonist etkiden kurtulmak için herkes harekete geçmelidir.

– Gazze’ye yönelik saldırının sona ermesini talep eden öğrenci hareketini övüyoruz; çünkü bu, doğuştan gelen insani değerleri ifade eden bir insan sesidir.

– Öğrenci hareketi Amerika’nın ve Batı’nın “özgürlük ve hak değerlerinden bahseden” Siyonistlerini teşhir ediyor.

– Batı’nın öne çıkardığı tüm haklar, öğrenci protestolarına yönelik muamele ve zorla bastırma sırasında kaybedildi.

– Arap ülkelerinde de Filistin’e destek veren öğrenci protestolarına tanık olmayı umuyorduk; ne yazık ki birçok Arap ülkesinde öğrencilerin ve halkın halk gösterilerine katılması bile kısıtlanıyor. Birçok ülkedeki öğrenci hareketi ve protestolar, bu ülkelerde artan popüler uyanışı yansıtıyor.

– İsrail düşmanı imha savaşında yeni bir adım attığında Müslümanların sessiz ve hareketsiz kalması doğru değildir.

– Öğrenci protestoları Siyonistleri endişelendiriyordu, özellikle de elit kesim arasında yer almaları nedeniyle Batı, onları şiddetle ve sert bir şekilde bastırmak için harekete geçti.

– Öğrenci protestolarına karşı “Antisemitizm” başlığını kullanmak, sesleri susturmayı ve özgürlüklere el koymayı amaçlıyor.

– Yemen cephesindeki operasyonlar, İsrail düşmanıyla bağlantılı Amerikan, İsrail ve İngiliz gemilerini hedef almaya devam ediyor.

– Geçtiğimiz ay 71 adet balistik füze, seyir füzesi ve İHA ile toplam 25 operasyon gerçekleştirildi. Bu haftaki operasyonlar da 10 balistik ve seyir füzesi ile bir İHA ile gerçekleştirildi.

– Filistin halkına ve direnişine destek ve Yemen’e yönelik saldırılara yanıt olarak hedef alınan gemilerin toplam sayısı 112’ye ulaştı.

– İsrail’in Refah’a saldırısıyla birlikte dördüncü gerilim aşaması, düşmana mal tedarik eden veya taşıyan herhangi bir şirketin tüm gemilerini kapsıyor.

– Düşman limanlarına mal taşıyan her gemi, ulaşabildiğimiz her yerde hedefimiz olacak.

– Bundan sonra beşinci ve altıncı aşamayı da düşünüyoruz. Düşmanlar üzerinde çok önemli, hassas ve etkili seçimlerimiz var.

– Bizim için operasyonlarımızı yürütmemize engel olacak kırmızı çizgiler yoktur.

– Faaliyetlerimizi yürütürken iki şeye önem veriyoruz: Yasal ve etik kontroller ile yetenek ve kabiliyet düzeyi, Yeteneklerin geliştirilmesi ve sağlanması konusunda, Allah’ın izniyle büyük hedeflere ulaşmayı hedefliyoruz.

– İsrail düşmanı Arap ulusunun düşmanıdır; küresel düzeyde güvenlik ve barışa yönelik bir tehlike ve tehdit oluşturmaktadır.

– Amerika’nın İsrail’e karşı oynadığı rol, hiçbir değeri, kanunu veya anlaşmayı dikkate almayan, acımasız ve saldırgan bir roldür.

– Düşman sadece kuvvetle iletişimin dilini biliyor, milletin de caydırıcılık gücüne dikkat etmesi gerekiyor.

– Beşinci aşama için pratik olarak düşünüyor ve çabalıyoruz; dördüncü etapta tavanımız inşallah güçlenecek ve giderek ivme kazanacak.

– Önemli ve düşmanı etkileyecek hassas stratejik seçeneklerimiz var, Allah’ın yardım ve desteğiyle onlara ulaşacağız.

– Bizim konumumuzu etkileyecek hiçbir siyasi hesap yoktur; ve biz, çıkar adı altında ayartmanın veya korkutmanın etkilerine boyun eğenlerden değiliz.

– Bize yöneltilen tüm tehditleri umursamadınız, biz de tüm olasılıklara karşı hazırlıklı olmaya devam ediyoruz.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.