Betül ALTINDAL: Sizler Kadının Kurtuluşu İle İlgili Konuşamazsınız

0 581
image_pdf

10 Şubat 2006 Cuma günü İstanbul/Beşiktaş Conrad Otel’de tek bir emekçi kadının bulunmadığı “Kadın İstihdamı Zirvesi” gerçekleştirildi. İşçi ve emekçiler -kadınlar- adına kararlar almak üzere toplanan emperyalizmin işbirlikçisi oligarşik dikta temsilcileri HKM’li emekçi kadınların sloganları ile karşılaştılar. O kadınlardan biride Betül ALTINDAL’dı. Betül yoldaş, 1976’da emekçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1998’den itibaren ise THKP-C/MLSPB saflarında yer aldı. 21 Mayıs 2006 günü lenf kanseri sonucu yaşamını kaybetti.

10 Şubat 2006 Cuma günü saat 09:30’da başlayan zirveye işadamı, gazeteci, yönetici, patron, siyasetçi ve bakanlar katıldı. İlk günkü oturuma katılacak olan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, İstihdam, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlardan Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Vladimir Spidla, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu katıldılar.

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutagobilik konuşmasına daha yeni başlamıştı ki, Betül ALTINDAL ve iki yoldaşı ile “Kadının Kurtuluşu Sosyalizmde” pankartını açtılar. Yaşasın devrim ve sosyalizm sloganını haykırdılar.


O gün Betül ALTINDAL halk düşmanlarının suratlarına “Sizler kadının kurtuluşu ile ilgili konuşamazsınız. Buna hakkınız yok. Kadın ile ilgili olarak ne bir toplantı, ne de bir karar alabilirsiniz. Kadının kurtuluşu yalnızca sosyalizmdedir. Burada değildir. Siz buradan bize yönelik herhangi bir şey söyleyemezsiniz. 1980’de bize yönelik en büyük darbeyi yaptıktan sonra bile, siz bunu savundunuz. Şu an özelleştirmeleri savunuyorsunuz, şu an kadına yönelik şiddeti savunuyorsunuz. Biz tekstil atölyelerinde çalışırken siz hiç bir şekilde rahatsız olmuyorsunuz. Şimdide bize yönelik yapılan bu saldırıyla da kadının özgürlüğünden ne anladığınızda belli. Siz kadınlar ve emekçi kadınlar hakkında hiç bir şey söyleyemezsiniz.” bunları haykırmıştı


image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.