QSD-YPG “Birleşmiş Milletler (BM) İle Anlaşma İmzaladı

0 254
image_pdf

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile Birleşmiş Milletler (BM) arasında çocukların silah altına alınmasını yasaklayan ve çatışmalardan korunmasını öngören eylem planı imzaladı. Dışişleri Bakanlığı bu gelişmeyi kınayarak, BM’nin bu anlaşmaya imza atmasını ‘izah edilemez’ buldu

YPG-QSD, BM’nin çocukların silahaltına alınmasını yasaklayan ve çatışmalardan korunmasını öngören eylem planını imzaladı.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, QSD yetkilileri ve BM Genel Sekreteri Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba arasında konuya ilişkin uzun süreli görüşmeler gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerin ardından QSD, “Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi”nin de onaylaması üzerine BM yetkilisi ile 29 Haziran eylem planını imzaladı.

BM’nin Cenevre ofisinde gerçekleştirilen imza törenine Virginia Gamba ile QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi, YPJ Genel Komutanı Newroz Ahmed ile Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eş Başkanı Abid Hamid el-Mihbaş katıldı.

“Anlamlı bir taahhüt”

YPG-QSD’nin çocukların silahaltına alınmasını yasaklayan ve buna karşı önlem alan eylem planını imzalamasının önemli olduğunu vurgulayan BM Özel Temsilcisi Virginia Gamba, “Bugün, Suriye’de çocukların korunmasına ilişkin önemli bir gündür ve QSD’nin kendi çatısı altında hiçbir çocuğun silahaltına alınmaması ve herhangi bir operasyonel birlikte görev almayacaklarına dair anlamlı bir taahhüt verdiği bir sürecin de başlangıcıdır” diye konuştu.

BM’nin desteklerinden dolayı memnuniyetlerini dile getiren QSD yetkilileri, özerk yönetimin çocuklara ilişkin politikalarına ilişkin BM yetkilisine aktarımlarda bulundu.

Dışişleri’nden BM’ye tepki

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı ise YPG-QSD ile BM arasındaki anlaşmaya tepki göstererek “BM’nin Cenevre Ofisi’nde üyelerin bilgisi dışında bir araya gelerek bir ‘Eylem Planı’ imzalaması BM adına son derece vahim bir gelişmedir, şiddetle kınıyoruz” dedi.

BM makamları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı, “Terörle mücadelede ön sırada bulunması gereken BM’nin, bir terör örgütüyle anlaşma yapması hiçbir şekilde izah edilemez. Bu durum aynı zamanda BM’nin terörizmle ilgili aldığı kararların bizzat BM tarafından açık bir ihlalidir” ifadelerini kullandı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.