‘Yasalar tecavüzcüyü koruyor’

0 268
image_pdf

İHD Adana Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu Üyesi Turan Taş, TCK 104/1 Maddesi’nin değiştirilmesini istedi. “Yasalar, tecavüzcüyü koruyor. Bunun nedeni ise cezasızlık kültürüdür” diyen Taş, çocukların korunması için devlete “Görevini yerine getir” çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu’nun hazırladığı 7 aylık çocuk hak ihlalleri raporunda, 136’sı erkek çocuğu toplam 497 çocuğun cinsel istismara ve 2 çocuğun tecavüze uğradığını kaydetti. Komisyon Üyesi Turan Taş, Türk Ceza Kanunu’nun 104/1 Maddesi (Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, on beş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” şeklindeki düzenlemenin değiştirilmesini istedi.
‘MAĞDUR EDİLENLER ÇOCUK VE KADINLARDIR’
Son günlerde çocuklara yönelik artan cinsel istismar ve şiddet konusunda daha ciddi adımların atılması gerektiğine vurgulayan Taş, son dönemde özellikle de Adana özelinde çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar olaylarında ciddi artışın olduğunu kaydetti. Kendilerine daha çok kötü muamele ve işkence iddialarına ilişkin başvuruların geldiğini belirten Taş, “Savaş ortamı çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar vakalarını artıyor” diyerek en büyük mağdurların çocuk ve kadınlar olduğunu hatırlattı.
‘104’ÜNCÜ MADDE KALDIRILMALI’
Cezaların caydırıcı olmadığını belirten Taş, yargının çocuk haklarına daha duyarlı olmasını istedi. TCK 104/1 Maddesi’ne değinen Taş, “Türk Ceza Kanunu’nun 104’üncü Maddesi’nin istismar mağdurun rızasına dayalı ise herhangi bir ceza verilmiyor. Bu nedenle caydırıcı değildir. Yasalar, tecavüzcüyü koruyor. Bunun nedeni ise cezasızlık kültürüdür. Buna hak savunucuları olarak itirazımız var. Ve durum bizim için çok önemlidir. Bunun acilen değiştirilmesi lazım. 104’üncü madde amasız kaldırılmalıdır. Bu yasa kapsamı suç olarak kabul edilmesi ve çocuk haklarının sağlıklı bir şekilde yasayla korunmalıdır” diye belirtti.
‘YARGI DAHA DUYARLI OLMALI’
Çocuklara yönelik hak ihlallerinin son bulması için bir an önce yetkili kurum ve kuruluşlarının çözüm odaklı projeler geliştirmelerini ve artık somut adımlar atmaya davet eden Taş, sözlerini şöyle tamamladı: “Yargının çocuk haklarına daha duyarlı olmalı ve bir izleme mekanizması olmalıdır. Zaman zaman basın ve kamuoyunda nefret söylemleri hatta idam cezaları gündeme getirilmekte ve yapılan kimi tutuklamaların çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet içerikli olaylar için caydırıcı değildir. Mutlaka mecliste çocuk haklarına yönelik komisyon sürekli aktif olarak çalışmalıdır. Ve çocuk ihlallerini ihbar için bir aktif telefon olmalıdır. Bununla ilgili daha ciddi adımların atılması gerekiyor İHD Çocuk Hakları Komisyonu’nun esas aldığı en önemli konulardan bir tanesinin duyarlılık yaratmaktır. Acilen yasal düzenlemeyle çocuk haklarının koruma altına alınması zorunludur. Çünkü suç oluşmadan önce bunun önüne geçilmesi gerekiyor.”
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.