Yemen, Akdeniz’de İsrail limanlarına yönelen gemileri de hedef alacağız

0 8
image_pdf

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Yahya Seri dün yaptığı açıklamada, Akdeniz’den İsrail limanlarına giden gemilerin hedef alınmasını içeren yeni bir aşamayı duyurdu.

Seri, “İşgal altındaki Filistin limanlarına doğru hareket eden gemileri hedef alarak gerilimin dördüncü aşamasının uygulandığını duyuruyoruz” dedi.

Yahya Seri üç tedbirin ana hatlarını çizdi: ihlalde bulunan gemilerin hedef alınması, derhal uygulanması ve İsrail Refah’ı işgal ederse işgal altındaki Filistin limanlarına tedarikle ilgili gemilere yaptırım uygulanması.

“Birincisi, İsrail’in seyrüsefer yasağı kararını ihlal eden ve Akdeniz’den işgal altındaki Filistin limanlarına giden tüm gemilerin geniş bölgemiz içinde ulaşılabilecek herhangi bir alanda hedef alınması. İkincisi, bunun uygulanması derhal ve bu açıklamanın duyurulduğu andan itibaren yürürlüğe girecektir” dedi.

Sözcü, Yemen direnişinin İsrail limanlarına doğru giden gemilere karşı saldırılar düzenleyeceğini kaydetti.

“Üçüncüsü: İsrail düşmanı Refah’a karşı saldırgan bir askeri operasyon başlatmaya niyetlenirse, Yemen Silahlı Kuvvetleri, hangi milletten olursa olsun işgal altındaki Filistin limanlarına tedarik ve girişle ilgili tüm gemi ve şirketlere kapsamlı yaptırımlar uygulayacak ve bu şirketlerin tüm gemilerinin, varış noktalarına bakılmaksızın silahlı kuvvetlerin operasyon bölgesinden geçmesini engelleyecektir.”

İlk uyarı 2 Mayıs’ta Yemen lideri Seyyid Abdulmelik el-Husi tarafından yapılmıştı.Yemen lideri Seyyid Abdülmelik el-Husi’nin konuşmasından öne çıkan başlıklar:

“- Bu hafta Cenab-ı Allah’ın yardımıyla Aden Körfezi’nden Umman Denizi’ne, Hint Okyanusu’na ve Filistin’in güneyine kadar 8 operasyon gerçekleştirdik.

– Sekiz operasyon 33 balistik ve kanatlı füze ve bir drone ile gerçekleştirildi.

– İsrail, Amerika ve İngiliz düşmanına bağlı 6 gemiyi hedef aldık.

-İsrail ve Amerikan düşmanlarıyla bağlantılı hedef aldığımız toplam gemi sayısı 107.

– Allah’ın izniyle bu dönemde üçüncüsü olan, Saada hava sahasında bir Amerikan silahlı keşif uçağı (MQ9) düşürüldü.

– Aksa Tufanı Savaşı’nın başlangıcından bu yana denizde ve işgal altındaki Filistin’in güneyinde gerçekleştirilen toplam operasyon sayısı 156’ya ulaştı.

– Aksa Tufanı Harekatı’na destek amacıyla operasyonun başlangıcından bu yana 606 balistik füze, kanatlı füze ve İHA ile gemilere yönelik operasyonlar gerçekleştirildi.

– İşgal altındaki Filistin’de balistik ve kanatlı füzeler ile insansız hava aracı da dahil olmak üzere 111 düşman hedefi bombalandı.

– 10 Amerikan ve 8 Avrupa savaş gemisinin Kızıldeniz’den çekilmesi, umutsuzluk duygusundan ve operasyonlarımızı engelleyememe ya da sınırlandırma konusundaki başarısızlıktan kaynaklanıyordu.

– Düşmanlar artık kendilerini sonuçsuz ve etkisiz bir şekilde, aşırı bir korku içinde ve muazzam mali maliyetle ateş ederken görüyorlar.

– Amerika, Gazze’ye yönelik saldırı ve kuşatmanın durdurulmasının, kendi deyimiyle bölgedeki diğer yangınları da söndüreceğini itiraf ediyor.

– Amerika, askerlerin kaçmasının ardından, Kızıldeniz’deki savaşa katılmaya teşvik etmek amacıyla ödül ve madalya verildiğini duyurma noktasına geldi.

– Hint Okyanusu ikilemiyle karşı karşıya kalan Amerikalıların ve İngilizlerin ekonomik kayıpları iki katına çıkacak.

– Ülkemize yönelik Amerikan-İngiliz saldırıları 452 hava saldırısı ve deniz bombardımanına ulaştı.

– ‘Vaat edilen Fetih ve Kutsal Cihad’ savaşında şehit sayımız 40’a, yaralı sayımız ise 35’e ulaştı.

– Gazze’deki müzakere turu başarılı olursa ve durum sakinleşirse bu, düşmanla savaşın ve çatışmanın sona ermesi anlamına gelmez, aksine gerilimin tırmanmasının sonlanması anlamına gelir.

– İsrail düşmanıyla olan çatışma, İsrail’in tüm Filistin topraklarından çıkarılmasına kadar sona ermeyecektir.

– İsrail düşmanının saldırganlığını sürdürmesi halinde gerilimi tırmandırmanın dördüncü turuna hazırlanıyoruz.

– Halkımızın Filistin halkının yanında duruşu bu turda da devam edecek ve daha büyük bir şekilde sonraki turlara katılmaya hak kazanacaktır.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.