Tozkoparan’ın efsanesi Doğan Albayrak yaşamını yitirdi

0 2.947
image_pdf

Doğan Albayrak, devrimci düşüncelerle  lise yıllarında tanışmış, İstanbul gençliğinin örgütlendiği  İDÖD  derneğinin kuruluşunda aktif rol almış, Bakırköy –Tozkoparan bölgesinde dönemin gençlik önderlerinden biri olmuştu. 12 Eylül Cuntasının ardından tutuklanan ve MLSPB davasından başta Metris  olmak üzere birçok cezaevinde kalan Albayrak,  cezaevinde işkence ve baskılara karşı direnen tutuklular arasında yer almıştı. Albayrak, yapılan yargılama sonucu berat etmişti.

Dava arkadaşı ve yoldaşı Hasan Şensoy’ yazılı bir açıklama yayınladı

Bakırköy-Tozkoparan bölgesinde solun efsane isimlerinden olan Doğan Albayrak (Münüklü) geçirdiği kalp ameliyatı sonrası kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Albayrak, Tozkoparan bölgesinin  en eski ve yerleşik ailesinden biriydi ve çok geniş bir kesim tarafından tanınıyordu.  Sevilen isimlerden biri olan Albayrak’ın  ölümü, Tozkoparan bölgesini  yasa boğdu. Duyanlar gözyaşlarına boğuldu.

1970’li yıllardan buyana sosyalist mücadelenin içinde olan, özelikle Tozkoparan bölgesinde devrimci düşüncelerin yayılmasına öncülük eden isimlerden biri olan Doğan Albayrak, sevecen, yardımsever  tavırlarıyla ve insanlarla kurduğu iyi ilişkiler nedeniyle bölgenin en tanınan ve sevilen isimlerinden biri olmuştu.

Albayrak, devrimci düşüncelerle  lise yıllarında tanışmış, İstanbul gençliğinin örgütlendiği  İDÖD  derneğinin kuruluşunda aktif rol almış, Bakırköy –Tozkoparan bölgesinde dönemin gençlik önderlerinden biri olmuştu. 12 Eylül Cuntasının ardından tutuklanan ve MLSPB davasından başta Metris  olmak üzere birçok cezaevinde kalan Albayrak,  cezaevinde işkence ve baskılara karşı direnen tutuklular arasında yer almıştı. Albayrak, yapılan yargılama sonucu berat etmişti.

Daha önce kalp krizi geçiren ancak ikinci kez kalp sorunu nedeniyle hastaneye yatırılan Doğan Albayrak’ın üç ana damarı değiştirildi. Ancak kurtarılamayarak dün yaşama veda etti.

Biz Halkın devrimci Güçleri Olarak acılarını ve üzüntülerini paylaşıyoruz, Ailesinin,dostlarının ve sevenlerinin başı sagolsun

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.