Tozkoparan’ın efsanesi Doğan Albayrak yaşamını yitirdi

0 3.165
image_pdf

Bakırköy-Tozkoparan bölgesinde solun efsane isimlerinden olan Doğan Albayrak (Münüklü) geçirdiği kalp ameliyatı sonrası kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Albayrak, Tozkoparan bölgesinin  en eski ve yerleşik ailesinden biriydi ve çok geniş bir kesim tarafından tanınıyordu.  Sevilen isimlerden biri olan Albayrak’ın  ölümü, Tozkoparan bölgesini  yasa boğdu. Duyanlar gözyaşlarına boğuldu.

1970’li yıllardan buyana sosyalist mücadelenin içinde olan, özelikle Tozkoparan bölgesinde devrimci düşüncelerin yayılmasına öncülük eden isimlerden biri olan Doğan Albayrak, sevecen, yardımsever  tavırlarıyla ve insanlarla kurduğu iyi ilişkiler nedeniyle bölgenin en tanınan ve sevilen isimlerinden biri olmuştu.

Albayrak, devrimci düşüncelerle  lise yıllarında tanışmış, İstanbul gençliğinin örgütlendiği İDÖD  derneğinin kuruluşunda aktif rol almış, Bakırköy–Tozkoparan (Küba Mahallesi) bölgesinde dönemin gençlik önderlerinden biri olmuştu. 12 Eylül Cuntasının ardından tutuklanan ve MLSPB davasından başta Metris  olmak üzere birçok cezaevinde kalan Albayrak,  cezaevinde işkence ve baskılara karşı direnen tutuklular arasında yer almıştı. Albayrak, yapılan yargılama sonucu berat etmişti.

Daha önce kalp krizi geçiren ancak ikinci kez kalp sorunu nedeniyle hastaneye yatırılan Doğan Albayrak’ın üç ana damarı değiştirildi. Ancak kurtarılamayarak dün yaşama veda etti.

Biz; Halkın devrimci Güçleri HDG Olarak acılarını ve üzüntülerini paylaşıyoruz, Ailesinin,dostlarının ve sevenlerinin başı sagolsun

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.