NATO, 240 savaş uçağı ile İsrail korumak için harekete geçti

0 7
image_pdf

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hatem el-Enbiya Merkez Karargahı komutanı Tümgeneral Gulam-Ali Reşid, @IRNA_1313‘ya, İsrail’e yönelik gerçekleştirilen ‘Sadık Vaad’ operasyonuyla ilgili yeni ayrıntıları anlattı:

“ABD liderliğindeki NATO askeri ittifakına ait 240 savaş uçağı İsrail rejimini korumak için harekete geçti.”

Tümgeneral Reşid, İran’ın Sadık Vaad Operasyonu’nun, caydırıcılığının ABD ve NATO’ya güvenerek garanti altına alındığına inanan Siyonist rejimin kendi kendine ilan ettiği yanıltıcı caydırıcılığının üstesinden geldiğini söyledi.

İran’ın misilleme saldırılarının İsrail’in savunmasızlığını ortaya çıkardığının altını çizen İranlı komutan, NATO’nun büyük güçleri İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra bazı bölge ülkelerinin de (Malatya/Kürecik‘teki NATO Radar Üssü) desteğiyle ABD’nin, İran’ın füze ve insansız hava araçlarının saldırı gücüne karşı İsrail’i korumak için çeşitli savunma katmanları oluşturduğunu söyledi.

“Ancak İran’ın güçlü füzeleri, füze savunma kalkanlarını geçerek İsrail’in iki askeri üssü olan Nevatim ve Shalakhim’i ezdi” dedi.

İsrail rejiminin, hedef alınan iki askeri üssün görüntülerini dünyaya göstermeye cesaret edemediğini vurgulayan Reşid, şöyle konuştu: “Eğer Amerikalılar, İngilizler, Fransızlar ve CENTCOM, İsrail rejiminin yardımına koşmasaydı, İran’ın füzelerinin yüzde 80’i hedeflerine ulaşacak, Siyonist rejimin askeri üslerini vuracaklardı.”

Hatem el-Enbiya Merkez Karargahı komutanı, Sadık Vaad Operasyonunu İsrail’in caydırıcılığına yönelik bir yenilgi olarak nitelendirdi ve misilleme saldırılarını gerçekleştirmekle görevlendirilen İslam Devrim Muhafızları Ordusu Hava ve Uzay Kuvvetleri’nin saldırı gücünün yalnızca sınırlı bir kısmını kullandığını söyledi. Reşid, “Saldırı operasyonu DMO’nun Havacılık ve Uzay Bölümü’ne bağlı bir birim tarafından gerçekleştirildi ve bu tek birim, saldırı gücünün yalnızca % 20’sini kullandı” dedi.

İranlı tümgeneral, ABD, NATO, CENTCOM ve Siyonist rejimin ise aksine, “Akdeniz ve Kızıldeniz’deki Amerikan savaş gemilerinde konuşlanmış 240 savaş uçağı ve çok sayıda füzesavar sistemi ile Siyonist rejimi korkuyla savunmak için çabaladığını” belirtti.

İranlı komutan, tek bir birimin saldırı gücünün kalan yüzde 80’ini serbest bırakmaya ve emir doğrultusunda yeni bir saldırı dalgası başlatmaya hazır olduğunu söyledi.

Reşid ayrıca, ABD ve Batılı hükümetlerin İsrail rejiminin Filistinlilere karşı işlediği suçlarda kesin ortak olduklarını vurguladı.

Çeviri: Erhan Güngör

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.