FHKC Üyesi 40 Tutsak Açlık Grevine Başladı

0 224
image_pdf

FHKC üyesi 40 tutsak, İsrail hapishanelerinde açlık grevine başladı. Ofer Hapishanesi’nde ise 20 tutsak elleri bağlanarak hücrelere konuldu.

Siyonist İsrail hapishanelerinde idari hapis cezalarıyla tutsak bulunan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyesi onlarca tutsak açlık grevlerine destek için bugün eyleme katıldı.

  • FHKC üyesi 40 tutsağın bu sabah saatlerinden itibaren açlık grevine başladı.

Açlık grevi eylemine katılımın hapishane idaresi ve İsrail istihbaratının 35 gündür açlık grevinde olan tutsakların taleplerine kulak vermemesi nedeniyle başladı.

İsrail hapishanelerinde bulunan 29 tutsak idari hapis cezalarını protesto için açlık grevi eylemini sürdürüyor.

İsrail, Filistinli sivilleri herhangi bir hukuki suçlama yöneltmeden ve yargılamadan tutsak tutabilmek için uluslararası hukuka aykırı olan idari hapis cezası uygulamasına başvuruyor.

  • 20 TUTSAK HÜCRELERE KONULDU

Öte yandan Filistinli Esir Kulübü, siyonist İsrail güçlerinin dün baskın düzenlediği Ofer Hapishanesi’nin 19 ve 20 nolu koğuşlarında tutsakların eşyalarını tahrip etti.

Esir Kulübü, bu sabah konuyla ilgili yayınladığı bildiride, İsrail güçlerinin 18 yaşından küçük esirlerin tutulduğu bölüme baskın düzenledi.

20 tutsağın elleri bağlanarak hücrelere götürüldüğünü açıklayan Esir Kulübü, söz konusu tutsakların daha sonra yeniden koğuşlarına döndürüldüklerini bildirdi.

Esir Kulübü, Ofer Hapishanesi’nde hapishane idaresinin 20 nolu bölümde tutulan tutsaklardan yaklaşık 20’sini hücrelere naklettiğini söyledi.

Beş tutsağın Ofer Hapishanesi’nden Celbu Hapishanesi’ne ve bazı tutsakların da güneydeki hapishanelere nakledildiklerini kaydeden Esir Kulübü, esirlerin kendilerine verilen yemeği geri çevirdiklerini ve koğuşları kapattıklarını ifade etti.

Esir Kulübü, esirlerin talepleri karşılanıncaya kadar protestolarını sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti.

İsrail hapishanelerinde 57’si kadın, 300’ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.