Suriye Savunma Bakanı İran Genelkurmay Başkanı ile görüştü

0 25
image_pdf

Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas, dün Tahran’da İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ile ikili askeri işbirliğini genişletmeyi ve ortak askeri tatbikatlar gerçekleştirmeyi görüştü.

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Suriye Savunma Bakanı General Ali Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasında ortak askeri tatbikatlar yapılacağını doğruladı.

Muhammed Bakıri, Suriye’nin Filistin davasını destekleyen duruşuna işaret ederek, “Filistin topraklarındaki Siyonist işgalin başlangıcından bu yana Suriye, Filistin davasını  savunmanın ön saflarında yer almıştır” dedi.

Şöyle devam etti: “Suriye, kararlılığı, liderliği, halkı ve ordusuyla komploları engelledi, küresel terörizme karşı zafer kazandı ve bağımsızlığını ve ulusal egemenliğini korudu” diyen Bakıri, “Tahran ile Şam arasındaki ilişkilerin derinliğine” işaret etti.

İran Genelkurmay Başkanı, “Tahran, iki dost ülke ve halkın çıkarları doğrultusunda Suriye’yi çeşitli alanlarda desteklemeye devam edecek” dedi.

Suriye Savunma Bakanı ise, Bakıri ile yaptığı görüşmede, “Şam ile Tahran arasındaki yakın işbirliğinin saldırgan planları yenilgiye uğratmada verimli sonuçlar doğurduğunu ve Suriye ve İran’ın kanının Suriye topraklarında birbirine karıştığı gibi, terörizme karşı elde edilen zaferin ortak bir zafer olduğunu” söyledi.

Abbas, İran’ın terörle mücadelesinde Suriye’ye verdiği desteği övdü ve iki taraf arasında sürekli işbirliği, istişare ve ortak koordinasyonun önemini vurguladı.

Suriye Hava Savunması

Suriye’de, Amerikan emperyalizminin başını çektiği işgalci ve saldırgan güçler, 2011 yılından bu yana Suriye hava savunmasını büyük ölçüde tahrip ettiler. Faşist Türkiye ve Siyonist varlık (İsrail) Suriye hava sahasını yüzlerce kez ihlal etti. Siyonist ordu “İran hedefleri” olarak kodladığı, İşgalci T.C. ise “milli güvenliğine” tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Suriye’de sivil ve  askeri bölgeleri defalarca vurdu.

Amerikan Newsweek dergisi Ocak ayı başında yayımladığı bir haberde “İran Devrim Muhafızları Ordusu, Suriye’de hava savunma sistemi inşa ediyor. Çalışmalar, radar menzili 280 milden fazla olan Bawar–373 karadan havaya fırlatılan füzeleri de kapsıyor.

İşgalci Siyonist varlık (İsrail) “direniş ekseni” olarak adlandıran İran, Suriye, Lübnan Hizbullahı ve Filistin direniş grupları arasındaki bağları kopartmak için yoğun çaba sarfediyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.