Yemen, Emperyalist-Siyonist Saldırganlığa Aman Vermiyor

0 10
image_pdf

Yemen Silahlı Kuvvetleri, insansız su üstü taarruz botları USV (TUFAN-1) ve seyir füzeleriyle Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda emperyalist-siyonist saldırğanlığa aman vermiyor.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Yahya Seri yaptığı açıklamada, Yemen Deniz Kuvvetleri taarruz botları kullanarak Kızıldeniz’de Transworld Navigator gemisini hedef alan ikinci bir operasyon gerçekleştirdiğini ve geminin tam isabetle vurulduğunu duyurdu.

Yahya Seri televizyonda yayımlanan açıklamasında, Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin roket gücünün Hint Okyanusu’ndaki STOLT SEQUOIA gemisini de birkaç seyir füzesiyle hedef aldığını belirterek operasyonların hedeflerine ulaştığını bildirdi.

Yahya Seri, operasyonların, iki geminin sahibi olan şirketlerin Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını ihlal etmelerinin ardından gerçekleştiğini söyledi.

Aynı bağlamda Seri, Yemen’e yönelik Amerikan ve İngiliz saldırılarına karşılık olarak Yemen Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen operasyonların Amerikan uçak gemisi USS Eisenhower’ı Kızıldeniz’den ayrılmaya ve geri çekilmeye zorladığını kaydetti.

ABD’li yetkililer Yemen Silahlı Kuvvetlerinin Gazze’ye destek operasyonlarına karşı koymak üzere Kızıldeniz’e gönderilen USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisinin ülkesine dönmesine yeşil ışık yakmıştı.

Seri, cumartesi günü Yemen Donanması’nın Transworld Navigator dökme yük gemisine birkaç gemisavar balistik füze ateşlediğini ve geminin tam isabetle vurulduğunu bildirmişti.

Yahya Seri, pazar günü yaptığı açıklamayla da Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin deniz taşımacılığı yoluyla İsrail işgal varlığıyla ticari ilişkilerini sürdüren tüm şirketlere yönelik uyarısını yineleyerek, gemilerinin varış noktalarına bakılmaksızın Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin operasyon alanı içinde doğrudan hedef alınacağının altını çizmişti.

Sözcü ayrıca, işgal altındaki Filistin limanlarına deniz taşımacılığı faaliyetlerini durduran ve Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin önceki açıklamalarına olumlu yanıt veren şirketlere de teşekkür etmişti.

Seri, İsrail saldırganlığı durana ve Gazze’deki Filistin halkı üzerindeki kuşatma kaldırılana kadar Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarının devam edeceğini de vurguladı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.