Siyonist Varlığı Savunma Şemsiyesi Ortadoğu NATO’su

0 80
image_pdf

Dünya halklarının baş düşmanı ABD’nin lideri Joe Biden Ortadoğu ziyareti kapsamında ilk ziyaretini siyonist İsrail’e gerçekleştirdi. Irkçı rejim’in Başbakanı Yair Lapid, Joe Biden’ı Ben Gurion havalimanında karşıladı. Irkçı varlığın savunma bakanı, Biden’a sergilemek üzere entegre hava savunma şemsiyesini Ben Gurion havalimanına kurmuştu.

Elbette, hava savunma sistemlerinin tanıtılmasının, askeri üs ve tesislerin ziyareti ile başlayan görüşmelerin Filistin ve bölge halklarına yönelik yeni bir saldırı dalgasının devreye konması ile yakından ilişkisi söz konusudur.

Siyonist varlığı savunma projesinin temelleri 15 Eylül 2020’de “Abraham anlaşmaları”  ile Donald Trump’ tarafından atılmıştı. 2017 yılının başlarında ABD Savunma Bakanı Mattis ve işgalci rejim’i Savunma Bakanı Lieberman ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Ortadoğu’da bir “bölgesel savunma ittifakı” oluşturma istediğini açıklamışlardı.

Siyonist varlığın Savunma Bakanı Benny Gantz,  Haziran ayında bir “savunma ittifakı kurma yolunda olduklarını”duyurmuştu. Elbette, ittifakın hedefini de açıkladı; İran. ve eklemişti, “kim bilir, belki de iş “Ortadoğu NATO’su”na kadar varır.”

Ülkemizdeki ABD işbirlikçisi Oligarşik dikta rejiminin siyasi temsilcisi faşist Erdoğan liderliğindeki AKP, T.C. tarihinde bir ilke imza atarak Siyonist rejim ile havacılık anlaşması imzalamış ve Siyonist varlığı güvence altına alan Arap-Siyonist ittifakına bir NATO devleti olarak katılmıştır. Böylece Filistin davasında faşist AKP’nin omurgasızlığı ve ikiyüzlülüğü bir kez daha görülmüştür.

ABD başkanı Biden, Suudi Prens Selman’la bir araya geldi. Görüşme sonrası Suudi Arabistan, hava sahasını ırkçı rejim İsrail’in askeri ve sivil uçaklarına açma kararı aldı. Böylece Abraham anlaşmaları ile Trump’ın temellerini attığı Siyonist varlığı savunma projesi “Ortadoğu Hava Savunma İttifakı” hayata geçirilmiş oldu.

ABD emperyalizminin sadık uşağı T.C oligarşisi geçmişte olduğu gibi bugün de bu Siyonist projenin ve ittifakın içindedir. Bu proje Filistin direnişini tasfiye etmeyi, Filistin’in varlığını tümden ortadan kaldırmayı, Filistin halkına ebedi köleliği ve işgali dayatan ve bölge  halklarına yönelik Siyonist terörü ve saldırganlığı çılgınca artıracak olan bir ABD projesidir.

NATO’nun 2030 stratejik konsept belgesinde Rusya “baş düşman” ilan edilmiş, Çin ise “Küresel sistem için bir tehdit” olarak tanımlanmıştır. “Ortadoğu Hava Savunma İttifakı” ve  Biden’ın Ortadoğu ziyareti bu bağlamda bir bütünlük arz etmektedir.

Elbette bütün bu olup bitenler Sovyetlerin dağılması sonrası ABD’nin, ilan ettiği  “yeni dünya düzeni” projesi ve 2000 li yıllarda “imparatorluk stratejisinin” çöküşüyle ilgilidir. Rusya, Ukrayna’ya müdahalesiyle ABD emperyalizminin planlarını bozmuştur. Ukrayna savaşı yeni bir kamplaşma sürecinin başlangıcıdır.

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi devrimci ve sosyalist saflarda da yeniden saflaşmaya neden olmuştur. İdeolojik ve teorik planda saflaşma netleşmiştir. Post-modern ideolojiler dönemi artık kapanmıştır.

-Arda Yumurtacı-

16.07.2022

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.