Siyonist rejim ile faşist Türkiye havacılık anlaşması imzaladı

0 75
image_pdf

Siyonist rejim ile Faşist T.C. 1951’den sonra bir ilke imza atarak havacılık anlaşması imzaladı. Siyonist İsrail ile Türkiye arasında imzalanan bu anlaşma siyonist havayollarının Türkiye’nin çeşitli bölgelerine uçmasına izin verilecek.

Faşist AKP yönetimi, böylece 1951’den sonra bir ilke imza atarak siyonist rejim ile havacılık anlaşması imzalamış oldu.

Ayrıca siyonist rejim hükümeti Ankara’daki İsrail büyükelçiliğinde bulunan ticaret ataşeliğini önümüzdeki ağustos ayı başlarında yeniden açacağını açıkladığı bildirildi.

Ticari ilişkiler rekordan rekora koştu

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara gelmesinden sonra Türkiye ile ırkçı İsrail rejimi arasında ikili ilişkilerde ciddi sorunlar yaşanmış ve diplomatik düzeyde ilişkilerin seviyesi düşürülmüş olsa da hem ticari hem de siyasi bakımdan ilişkiler rekor düzeyde gelişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara geldiği 2002 yılından ırkçı İsrail rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmeye başlandığı 2021 yılına kadar Türkiye ile ırkçı rejimin ticaret hacmi yüzde 475 oranında arttı.

Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara geldiği 2002 yılında 1.405 milyar dolar olan ticaret hacmi, ırkçı İsrail rejiminin Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırıp 10 Türk yardım gönüllüsünü öldürdüğü 2010 yılında 3.439 milyar dolara ulaştı.

İkili ilişkilerde henüz normalleşme girişimlerinin olmadığı 2017 yılında Türkiye’nin ırkçı İsrail rejimi ile 4.9 milyar dolar olan ticaret hacmi, normalleşme adımlarının atılmaya başlandığı 2020 yılında pandemiye rağmen 6.2 milyar dolara yükseldi.

İlişkilerin normalleştirildiği 2022 yılının mart ayında Türkiye’yi ziyaret eden ırkçı İsrail rejimi cumhurbaşkanı Isaac Herzog’la ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ticaret hacmimiz, salgına rağmen yüzde 36’ya yakın artış göstererek geçtiğimiz sene 8,5 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Ortak çabalarımızla bu rakamı, 2022’de 10 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

İsrail’e hep kolaylık sağlandı

İkili ilişkilerde görünürdeki tüm ciddi sorunlara rağmen ekonomi alanında olduğu gibi siyasi alanda da Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimindeki Türkiye, İsrail’e uluslararası alanda kolaylıklar sağladı.

2007’den beri OECD’ye üye olmaya çalışan ırkçı İsrail rejimi, 2010 yılında Türkiye’nin onayı sayesinde üyeliğe kavuştu. Türkiye, Filistin Özerk Yönetimi’nin İsrail rejiminin OECD üyeliğini veto etmesi yönündeki talebini reddetti.

2016 yılında da Türkiye, NATO’daki veto hakkını kullanmadığı için ırkçı İsrail rejimi Mayıs 2016’da NATO genel merkezinde daimi ofis açma hakkı elde etti.”

Kaynak: Yakın doğu haber

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.