Kobanêliler yürüdü: O gün ne yaptıysak bugün de yaparız

0 312
image_pdf

1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nde Kobanêliler ayağa kalktı, TSK saldırılarını kınadı. YPG komutanlarından Haki Kobanê, “Herkes bilsin ki biz o gün ne yaptıysak bugün aynısını yapacağız. Yine feda olmaya hazırız” dedi.

Kobanêliler 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nün yıldönümünde alanlara çıktı. Sabahın erken saatlerinde Özgür Kadın Meydanı’nda biraraya gelen binlerce kişi burada oluşturduğu kortejler ile yürüyüşe geçti. Yürüyüşte PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları, YPG/YPJ bayrakları, yurt savunmasında yaşamını yitiren savaşçılarının fotoğrafları ve sarı, kırmız, yeşil renklerden oluşan bayraklar taşındı. Kanton genelinde fırın ve eczaneler dışında tüm esnaf kepenk kapattı. Yürüyüşte PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Kobanê direnişi lehine sloganlar atıldı. 7’den 70’e Kobanêlilerin katıldığı yürüyüş güzergahında, kimi yurttaşlar da işlerini bırakarak destek verdi.
Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı Emine Umer, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eş Başkanı Berivan Xalid, MSD yönetiminden İlham Ehmed, Suriye Gelecek Partisi Genel Başkanı İbrahim Qeftan, Rakka, Minbic ve Girê Spi meclisleri temsilcileri ve Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslüm’in de katıldığı yürüyüş, Şehit Egit Meydanında son buldu.
Yürüyüşte ayrıca, sloganlarla son üç gündür Kobanê’ye yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) saldırılarına karşı öfke vardı. İlk olarak söz alan Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enwer Müslüm, Kobanê’nin halkların ortak Suriye’si olma yolunda bir temel attığını ifade etti. Bunun geliştirilmesi için bir sistem oluşturduklarını belirten Müslüm, halkların bu sisteme sahip çıktığını kaydetti.
Müslüm’ün ardından konuşan YPG komutanlarından Haki Kobanê ise, 4 yıl önce DAİŞ’e karşı verilen mücadeleyi hatırlattı. Halkların ve dünyanın bu direniş etrafında kenetlendiğinin altını çizen Kobanê, “O gün verilen direniş bugünleri getirdi. Bugün birileri DAİŞ’in yapmadığını tamamlamak istiyor. Herkes bilsin ki biz o gün ne yaptıysak bu gün aynısını yapacağız. Yine feda olmaya hazırız. Halk savaşçıları halklarının yanında olacak” dedi.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.