Gaspçı kayyumun müteahhidi yolsuzluktan tutuklandı!

0 25
image_pdf

Gaspçı kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı milyonluk ihalelerde usulsüzlük yapan Batur Enerji firmasının sahibi Adnan Yüksel, tutuklandı.

Mardin eski Valisi Mustafa Yaman’ın, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde gaspçı kayyum olduğu döneme ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında hakkında soruşturma başlatılan belediye ile iş yapan müteahhitlerden Adnan Yüksel tutuklandı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında “yolsuzluk”, “ihaleye fesat karıştırma”, “zimmet”, “usulsüzlük” ve “rüşvet” suçlarından soruşturma başlatılıp, yakalama kararı çıkarılan Yüksel, Ankara’da gözaltına alınıp Mardin’e getirildi. Yüksel, “yolsuzluk” ve “zimmet” suçlarından tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

KAMUFLE ETMEK İÇİN ŞİRKET ADINI DEĞİŞTİRDİ

Yaman’ın Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ‘atandığı’ ilk dönemde çok sayıda ihalenin verildiği Elazığ merkezli Batur Enerji Üretimi Tarım Hayvancılık Gıda ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nin sahibi olan Adnan Yüksel, Yaman’ın 19 Ağustos 2019’da ikinci kez gaspçı olarak atanmasının ardından şirketin adını değiştirmişti.

Tepkilerin önüne geçmek amacıyla şirketin ismini Artuklu Yol Yapım Ltd. Şti. olarak değiştiren Adnan Yüksel, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra ilçe belediyelerindeki gaspçı kayyumlarla da yakın ilişkiler geliştirmişti.

MİLYONLUK İHALELER

Adnan Yüksel ismi, Batur Enerji ile birlikte Mardin’de ayrıca belediye iştiraki Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) ihalelerinde de geçmişti. Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçmesinin ardından MARSU yöneticileri hakkında başlatılan soruşturma kapsamında iki ihalenin usulsüz şekilde Batur Enerji’ye verildiği tespit edilmişti.

Usulsüzlük belirlenen 45 milyon 236 bin 360 TL karşılığındaki “Kızıltepe İçme Suyu İnşaatı Yapım Projesi” ihalesi Batur Enerji Üretimi Tarım Hayvancılık Gıda ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ne verilmişti.

İhale ile ilgili 45 milyon TL verilmesine karşılık, Batur Enerji’nin alt yüklenici firmaya ihaleyi 16 milyon TL karşılığında devrettiği tespit edilmişti. Böylece MARSU’nun 29 Milyon TL zarara uğratıldığı belirtilmişti.

Batur Enerji’ye 6 milyon 270 bin 852 TL karşılığında verilen 20 kırsal mahallenin “İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Yapım İşi” ihalesinde de yine usulsüzlük olduğu tespit edilmişti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.