Dev Tekstil: ‘Kullan at’ işçiliği yaygınlaşıyor

0 352
image_pdf

Dev Tekstil Çukurova Temsilcisi Ahmet Subaşı, Mersin Serbest Bölge’de “kullan/at işçiliği”nin yaygınlaştığını belirterek, kriz dönemi böylesi esnek çalışma biçimlerinin fırsata dönüştürüldüğünü söyledi. Subaşı, “Güvenceli ve insanca çalışma koşulları istiyoruz” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil) Çukurova Temsilciliği, Mersin Serbest Bölge’de yaşanan ücretsiz izinler ve diğer hak gasplarıyla ilgili binalarında basın toplantısı gerçekleştirdi.
Toplantıda konuşan Dev Tekstil Çukurova Temsilcisi Ahmet Subaşı, Mersin Serbest Bölge’de, işçilerin yaşadıkları hak ihlallerinin artık olağan hale geldiğini söyledi. Subaşı, çok sayıda kayıtdışı işçinin çalıştırıldığını ve işçilerin ücretsiz izne gönderildiğini belirtti.

‘KULLAN/AT İŞÇİLİĞİ YAYGINLAŞIYOR’ 
Ekonomik krizin faturasının kendilerine ödetilmek istenildiğine dikkat çeken Subaşı, şöyle devam etti: “Mersin Serbest Bölge’de yaklaşık 1000 işçi ücretsiz izinler nedeniyle mağdur edildi. Bu firmalar arasında Mirna (Bolero), BYR Moda, Safir Tekstil, Durak Tekstil, YD Tekstil bulunmaktadır. RDL Tekstil ve Öz Hayat Tekstil’de işçiler ara ara ücretsiz izne gönderilmektedir. Önümüzdeki günlerde başka firmalarda da ücretsiz izinlerin gündeme gelmesinden endişe edilmektedir. Ayrıca değinmek gerekir ki yüzlerce işçinin sigortasız çalıştırıldığı Mersin Serbest Bölge’de patronlar, İŞKUR üzerinden işe alınan ayakçı ve acemi makinecileri İŞKUR süresi dolduktan sonra işten çıkartmaktadır. Böylece geçici istihdam edilen işçiler üzerinden karlarını artırırlarken, kullan/at işçilik yaygınlaşmaktadır.”
‘İŞÇİLER HAKLARINI ALAMIYOR’ 
Kriz dönemi böylesi esnek çalışma biçimlerinin fırsata dönüştürüldüğünü ifade eden Subaşı, şu hak gasplarına dikkat çekti: “Mersin Serbest Bölge’de patronlar firmaları başkalarının üstüne yapmakta, ansızın kapatıp kaçmakta, böylece bırakın işçilerin tazminatlarını, birikmiş aylıklarını bile vermemektedir. İşçiler mahkemelerde kazansalar bile ortadan kaybolan patronlardan haklarını alamamaktadırlar. Örneğin; Rubin Tekstil’de, Öz Ekstra’da bu yüzden işçiler mağdur olmuştur.”

Mersin’de Serbest Bölge dışında da sorun yaşanılan yerlerin bulunduğunu kaydeden Subaşı, “Son olarak Yalın Tekstil üzerinden ZARA’ya iş yapan Mersin ANFTES’te çoğunluğu Suriyeli olan yaklaşık 50 işçinin sigortası bile yapılmamıştır. İşçilerin maaşlarını ve tazminatlarını vermeyen patron firmayı kapatıp kaçmıştır” dedi.
‘İŞÇİ GÜVENLİĞİ YOK’
Mersin Serbest Bölge’de işçilerin asgari ücretle çalıştırıldığını ve işçilere uzun mesailerin dayatıldığını ifade eden Subaşı, “Kimi yerlerde bir gün işe gitmeyen işçilerden 3 günlük yevmiye kesilmektedir. İşçilerden baskıyla e-devlet şifreleri alınıyor. Servis, yemek ve hijyen en çok şikayet edilen sorunlardan biridir. Mersin Serbest Bölge, işçi sağlığı açısından da oldukça kötü koşullara sahiptir. Tekstil tozu, kimyasallar, makine gürültüleri işçilerin sağlıklarını tehdit ederken işçilere evlerde temizlik yapılırken kullanılan bir defalık maskeler öneriliyor. İşçi güvenliği açısından alınan tek önlem bu ve bunu da işçilere ‘kendiniz alın’ deniyor. İmza kampanyasıyla gündeme de getirmiş olduğumuz üzere Mersin Serbest Bölge’de işçi sağlığı açısından hayati derecede önem taşıyan herhangi bir sağlık kuruluşu yok. İş yeri hekimleri ise ya haftada bir iki defa bölgeye uğruyor ya da hiç uğramıyorlar. İşçilerin SGK’ya şikayetleri karşısında ise hiçbir işlem yapılmıyor. Ayrıca; baskının, mobbingin, hatta şiddetin çeşitli türleri bölgede de yaygınca görülmektedir ve en çok da kadın işçiler mağdur olmaktadır. Dile getirdiğimiz bu hak gaspları yaşananların kısa bir özetidir” diye konuştu.
Subaşı, taleplerini şöyle sıraladı: “Ücretsiz izne çıkarılan işçilerin hakları geriye dönük ödenmelidir. Ücretlere derhal zam yapılmalıdır. İnsanca yaşamaya yetecek asgari ücret istiyoruz. Güvenceli ve insanca çalışma koşulları istiyoruz.”
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.