Ankara’daki operasyonunun gerekçesi “beyaz bayrak” eylemiymiş: Barış talebi suç değildir

0 332
image_pdf

Ankara’da SES ve Tüm Bel-Sen üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin KESK, SES Genel Merkezi’nde basın açıklaması düzenledi. Operasyon nedeninin 2016 yılında düzenlenen “beyaz bayrak” eylemi olduğu öğrenildi

Bu sabah Ankara’da polis operasyon düzenleyerek HDP, DBP, HDK, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Sendikası (Tüm Bel-Sen) üye ve yöneticilerini gözaltına aldı.

Üye ve yöneticileri gözaltına alınan sendikalar adına KESK, SES Genel Merkezi’nde ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik okudu. Bozgeyik, geçtiğimiz günlerde KESK’in İzmir’de gerçekleştirdiği bölge mitingini ve dün Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen 25 Kasım eylemlerini anımsatarak “Samsun, Adana, Diyarbakır ve İstanbul’da yapılacak miting hazırlıkları, kadınların şiddete karşı sokaklara dökülmesi iktidarı ve devlet organlarını telaşa düşürmüş olmalı ki hemen hareket geçildi” dedi.

“Anayasa’ya aykırı yasaklara ve talimatlara uyma yükümlülüğümüz yoktur”

Bozgeyik, gözaltına alınan kişilerin adreslerinin belli olduğunu ve çağrılmaları durumunda ifade vermeye geleceklerini anımsatarak “Ancak iktidar gözaltı ve tutuklamalar yoluyla muhalif kesimleri sindirmeyi, korku dalgası yaratmayı hedeflediğinden bu politikayı özellikle ve sistematik olarak uygulamaktadır. İktidarlarını sürdürmek ve faşizan politikalarına meşruiyet kazandırmak için demokratik eylem ve etkinliklere katılmamız yasadışı faaliyetlermiş gibi sunuluyor. Toplantı ve gösteri hakkımızın kullanımı valiliklerin ya da idarecilerin insafına bağlı değildir. Valilerin keyfiliklerine uymak zorunda değiliz. Anayasa’ya aykırı yasaklara ve talimatlara uyma yükümlülüğümüz yoktur” dedi.

“Barış talebinin suç unsuru olarak görülmesi kabul edilemez”

Bozgeyik, evleri basılan sendika üye ve yöneticilerinin, KESK’in 2016 yılında sağlık ve yaşam hakkını savunmak amacıyla Ankara Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirilen ve barış talebinin ifade edildiği “beyaz bayrak” eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını belirtti. Bozgeyik şöyle devam etti:

Barış talebinin suç unsuru olarak görülmesi kabul edilemez. Ülkemizde ve bölgemizde çatışmaların her gün biraz daha tırmandığı bir süreçte barış talebini dile getirmek kadar insani başka hangi talep olabilir! Emekçiler dün olduğu gibi bugün ve bundan sonra da bedeli ne olursa olsun barış için mücadele edecektir.

Ancak hukuk hiçbir dönemde bu kadar ayaklar altına alınmadı. Temel hak ve özgürlükler hiçbir dönemde bu denli ihlal edilmedi. Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz; göz altılarla, tutuklamalarla bizleri emek, demokrasi ve barış mücadelesinden alıkoyamayacaksınız!

Arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını kınıyoruz. Yöneticilerimiz derhal serbest bırakılmalı, hukuk tanımaz saldırılara son verilmelidir.

SES: Eş Genel Başkanımız Gönül Erden serbest bırakılsın

SES de yazılı basın açıklaması yayımlayarak SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu gözaltı sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin onurlu mücadelesine ve halkın sağlık hakkı talebine yönelik bir saldırıdır.

Bu gözaltı halkların birbirine düşman edilmesinin karşısında kardeşçe, bir arada yaşam mücadelesine yönelik yani barışa bir saldırıdır.

Bilinmelidir ki bu tür saldırılar sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin emek, barış ve demokrasi mücadelesini engelleyemeyecektir.

Siyasi iktidarı uyarıyoruz temel hak ve özgürlükleri engelleyen bu tür uygulamalara derhal son verilmeli, gözaltına alınan Eş Genel Başkanımız ve gözaltına alınan diğer sendika yönetici ve üyeleri ile demokratik kurum temsilcileri derhal serbest bırakılmalıdır.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.