Cumartesi Anneleri “Murat Yıldız’ın, Akıbetini Sordu…

0 412
image_pdf

674 haftadır Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri, 22 yıl önce gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın akıbetinin açıklanmasını istedi. Kırmızı karanfil ve kayıp yakınlarının fotoğrafları taşıyan Cumartesi Anneleri, “Failler belli kayıplar bulunsun” yazılı pankart açtı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok‘un yanı sıra çok sayıda insan hakları savunucusu ve demokratik kitle örgütleri de eyleme katıldı.

“Kusura bakma anne bu yıl da Cemil’i bulup yanı başındaki mezara defnedemedik”

Eylemde ilk olarak sözü alan gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır, “Berfo Ana’nın 5’inci ölüm yıl dönümü. Kusura bakma anne bu yıl da Cemil’i bulup senin yanı başındaki mezara defnedemedik” dedi. Emir alanların işini doğru yaptığını söyleyen Kırbayır, “Akıbetini oldubittiye getirmek istiyorlar” dedi.

“İnsansız hava araçlarının ülkeyi getirdiği nokta insansız bir Türkiye”

Kırbayır’ın ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Galatasaray Meydanı’nın kendi hikâyesinin başladığı meydan olduğunu söyledi. Buldan, “Biz burada birlikte ağladık birlikte kayıplarımızı aradık. Bundan sonra bu meydanda kayıplarımızı arayışımız birlikte devam edecek. Biz kayıplarımızın sızısını yaşarken bu ülkede her gün insanların ölümün sızısını yaşamaya devam ediyor. Bu meydandaki annelerin acısı ile savaşlarda yaşamını kaybeden annelerin acısını ayrı tutamayız” dedi. Savaş nutukları yapanlara bu meydanlara gelsinler çağrısında bulunan Buldan, “Bu meydanda oturan annelere sorsunlar. Acısının gözyaşının ne anlama geldiğini bir kez daha bu annelere sorsunlar. İnsansız hava araçlarının bu ülkeyi getirdiği nokta insansız bir Türkiye’dir işte bizim karşı çıktığımız nokta budur” dedi.

“Bu ülkeyi kayıplar ülkesi yaptılar”

Bu ülkede artık insanların yaşamını kaybetmesine tahammülü olmadığını söyleyen Buldan, “Bu ülkeyi kayıplar ülkesi yaptılar. Bu ülkeyi kayıp çocuklar ülkesi yaptılar. Bize bunu kader olarak dayatıyorlar. Biz bu kaderi değiştireceğiz. Birgün mutlaka Cumartesi Anneleri ile asker anneleri omuz omuza vererek bu ülkeye barışı getirecek. Bir kez daha annelere söz veriyorum. Bu mücadele kayıplar bulunana kadar devam edecek. Bu mücadele bu ülkede barış gelene kadar devam edecek” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Hepimize düşen barışa olan inancımızı yitirmemektir”

Daha sonra söz alan CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok “Bu dönem hepimize düşen barışa olan inancımızı yitirmemektir haklı olarak adalet talebimizi bir kez daha yinelemektir” dedi. Ülkenin kardeşlik ve eşitlik isteyenlerin kaybedildiği bir ülke olduğuna dikkat çeken Altıok, “Adalete erişemedikçe başka kayıpların cinayetlerin katliamların habercisi ve yaşanmasın istediğimiz yeni olayların zemini yaratılmıştır. Bizler, katliamlara karşı mücadele edeceğiz” dedi.

“Ben ve evladım devlet tarafından dolandırıldık”

Daha sonra Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız söz aldı. 23 yıldır bu meydanda olduğunu hatırlatan Yıldız, “Bu alanda yine aynı şeyler söyleyeceğiz. Ben ve evladım devlet tarafından dolandırıldık. Güvendiğim devlet adalet tarafından dolandırıldım. Ben 23 yıldır ölmediysem onlar da ölmemiştir” dedi. Dönemin polislerinden Ramazan Kaya’nın kendisine, “Bak oğlunun eline silah verilmiş. Oğlunu teslim et” dediğini anlattı ve “Ben devlete güvendim oğlumu teslim ettim. İşte kendi ayıpları kaybettikleri yerde yüzleşecekleri yerde benim ifadem alınıyor. Kime söyleyeceğim bunları bu devlet almış bu devlete söyleyeceğim” dedi. 

“Beni buraya adaletsizlik attı”

Yıldız, “Bana sormasınlar. Beni buraya rüzgar atmadı. Beni buraya adaletsizlik attı. Senin oğlun sana güveniyordu. Sen de evladını onlara teslim ettin. Ben 19 yaşında evlat vermişim beni bir parça kemiğe mecbur etmişler” dedi. Kendisini savcılığa çıkaracaklarını hatırlatan Yıldız, “Savcı benim çocuğumu katledenlere sorsun, ‘Bu insanlara ne yaptınız?’ diye sorsunlar. Beni dalımdan budamışlar, ciğerimi yakmışlar. Şubat ayı bizim kâbus ayımız” dedi.

“Konuşmaya devam edeceğim”

Yıldız meydandaki polislere de seslenerek, “Burada söylediklerimizi yazıyorsunuz beni savcılığa çkartıyorlar. Yine söyleyeceğim. Yine söyleyeceğim. Devletin kolu buraya bir gelmedi bu ülkede ne oluyor demedi. Bu devlet beden özürdilemeli. Nasıl bir insanlıktır? Yoldan geçenleri engelliyorlar burayı görmesinler diye. Evet ben konuşacağım. Dünya duydu hükümet kulaklarını tıkamış gözlerini yummuş. Görmesen de bu ayıp senin ayıbın. Siz bunlarla yüzleşmediğiniz sürece bu ülkeye barış gelmez demokrasi gelmez” dedi.

“Murat hakkında gayiplik kararı verilmesi için dava açıldı”

Daha sonra Murat Yıldız davasının avukatı ve İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri söz alarak, Murat Yıldız davasına ilişkin bilgi sundu. Savcılığın manevra yaparak Murat hakkında gayiplik (kayıp) kararı verilmesi için dava açılmasını istediğini ancak davanın kendilerinin mücadelesi ile reddedildiğini söyledi. Gülseren, davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

“Murat Yıldız’ın dosyasında adalet sağlansın!”

Yoleri’nin ardından haftanın açıklamasını Cumartesi Anneleri’nden Mukaddes Şamiloğlu okudu. Şamiloğlu, 674 hafadır Galatasaray Meydanı’nda olmalarının yurttaşlık hakkı olduğunu belirterek, “Haklarımızı ihlal eden yönetenlere karşı, haklarımızın ihlal edilmesini engelleme ve adaleti sağlama görevini yerine getirmeyen adli makamlara karşı eleştiride bulunma hakkımızı kullanıyoruz” dedi. Talep ve eleştirilerini ilgili makama ve kamuoyuna duyurmanın anayasal hak olduğunu hatırlatan Şamiloğlu, anayasal haklarını kullandıkları için suçlanmanın ve yargı yoluyla tehdit edilmelerini reddettiklerini ifade etti.

“Biz Galatasaray’dan hakikatleri açıklama devam edeceğiz”

Şamiloğlu, ”Hanife Yıldız’ın 23 yıldır Galatasaray’dan yükselen ‘Gerçeği istiyorum, oğlumu istiyorum! Feryadının duymayan Beyoğlu Savcılığı, onun Galatasaray’da yaptığı konuşmalarında suç unsuru arıyor. İşte biz bunun için Galatasaray’dayız. 19 yaşında bir gencin gözaltındayken yok olmasına suç unsuru görmeyen adli makamlar, 23 yıldır oğlunu arayan annenin isyanında suç unsuru arıyor” ifadelerini kullandı. “Artık yeter!” diyen Şamiloğlu, adli makamların hakikati açığa çıkartma, adaleti sağlama görevini yerine getirmesini istedi. Biz Galatasaray’dan hakikatleri açıklama devam edeceğiz diyen Şamiloğlu, “Artık yeter! Murat Yıldız’ın akıbeti açıklansın! Murat Yıldız’ın dosyasında adalet sağlansın!” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.