Velid Muallim: BM Kürsüsünden “İşgalci Kuvvetler Suriye Topraklarından Derhal Çekilmeli

0 367
image_pdf

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim New York’taki BM Genel Kurulu’nun 73. Oturumunda yaptığı konuşmada, ABD, Fransa ve Türkiye’yi “işgalci kuvvetler” olarak tanımladı ve Suriye topraklarından derhal çekilmeleri gerektiğini söyledi. Muallim; bunların amacının dünya ülkeleri ve halklarına karşı hegemonya sağlama ve sömürmek olduğuna dikkat çekti.

Velid Muallim, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Tayyip Erdoğan arasında Soçi’de yapılan görüşmede, İdlip’de silahsızlandırılmış bölge kurulması konusunda Suriye Hükümeti’yle daha önce anlaşma sağlandığını belirtti.

Moskova ve Şam arasında bu konuda yoğun istişareler yapıldığını belirten Muallim, bu önemli Rus-Türk anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Soçi belgesinde açık geçici bir çerçeve olduğuna işaret eden Muallim,“Bu anlaşma, Astana süreci çerçevesinde geliştirilen bir dizi başka anlaşmaların devamı niteliğindedir” dedi.

“Suriye topraklarının tamamı teröristlerden temizlenmeli”

Ayrıca Muallim, ülkede teröre karşı verilen savaşın tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi. Suriye’deki güvenlik durumunun daha iyi olduğunu kaydeden Muallim, “Suriye topraklarının tamamı teröristlerden temizlenmeli” açıklamasında bulundu.

Muallim, Şam’ın kimyasal silah kullandığı iddialarının, Suriye’ye yönelik saldırıları meşrulaştırma amacıyla ortaya sürüldüğünü belirtti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.