İdlip’te AKP destekli cihatçılar ile Nusra arasında gerilim tırmanıyor

0 608
image_pdf

Türkiye ve Rusya arasındaki İdlip mutabakatı sonrası AKP destekli cihatçı gruplar ile Nusra öncülüğündeki çatı örgüt Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) arasında gerilim tırmanıyor

İdlip’te “silahsızlandırılmış bölge” kurulmasını öngören Türkiye ve Rusya arasındaki mutabakat sonrası bölgede bulunan cihatçı gruplar arasındaki gerilim her geçen gün artıyor.

İdlip’e komşu Halep vilayetine bağlı Daret İzza kasabasında AKP destekli cihatçı çatı örgütü “Ulusal Kurtuluş Cephesi” ile HTŞ arasında tansiyonun yükseldiği bildirildi.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen Nida Suriye adlı haber sitesine göre, “Ulusal Kurtuluş Cephesi”nin, Daret İzza’da son dönemde yaşanan bir dizi bombalı saldırıya karıştıkları iddiasıyla birkaç HTŞ üyesini gözaltına aldı.

HTŞ Daret İzza’dan çekildi

Tehditlerin artması üzerine Ulusal Kurtuluş Cephesi Daret İzza’ya takviye kuvvetler konuşlandırırken, HTŞ de kasabadan tamamen çekilmek zorunda kaldı. Muhaliflere yakın kaynaklar da “Tahrir’uş Şam Daret İzza’dan kovuldu” notuyla görüntüler paylaştı.

Cihatçılar arasında çatlak derinleşiyor

Her ne kadar tüm cihatçılar, İdlip mutabakatının ağır silahların teslim edilmesini öngören maddesine karşı çıksalar da AKP destekli gruplar mutabakatı desteklediklerini, El-Kaide bağlantılı olanlar ise kabul etmeyeceklerini açıkladılar. HTŞ ise tutumuna dair şu ana kadar resmi bir açıklama yapmadı.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.