“Suriye, Türkiye’nin işgal ettiği tüm toprakları geri alma hakkına sahip”

0 528
image_pdf

Türkiye’nin Astana görüşmelerindeki taahhütlerini yerine getirmediğini belirten Beşar Caferi “işgalci” olarak nitelediği Türk güçlerini Suriye topraklarından çıkarmak için sürecin kendi lehlerinde olduğunu vurguladı

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Suriye hükümetinin İdlip dahil Türkiye’nin işgalindeki tüm toprakları geri alma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Caferi, “Bu konuda hiçbir taviz söz konusu olamaz. Çatışmasızlık bölgelerinin geçerlilik süresinin bir sınırı var. Suriye hükümetinin izni olmadan bu süre uzatılamaz. Türkiye’nin işgal ettiği tüm toprakları geri almak Suriye halkının meşru hakkı” dedi.

“Türkiye, saygı duymaya söz verdiği Suriye’nin bağımsızlığını 10. kez ihlal ediyor”

Rusya ve İranlı dostlarının Suriye’nin bağımsızlığının korunması yönündeki taahhütlerini saygıyla uyguladıklarını söyleyen Caferi, “Türkiye’ye gelince, ülkemizin bağımsızlığına saygıyla yaklaşma taahhütlerine 10. kez uymuyor. Bildiğiniz gibi Türk yönetimi İdlip’teki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili taahhütlerine de uymuyor. Türkiye oraya sadece hafif silahlı polisleri göndermeliydi ama böyle yapmadı. Onlar oraya silahlı güçleri, tankları ve zırhlı araçları gönderdi” dedi.

Suriyeli diplomat, “Türkiye, Astana formatı içinde üzerine aldığı taahhütleri ihlal eden tek ülke” diye ekledi.

Caferi ayrıca Türk yönetiminin ‘Astana formatı’ görüşmelerinde taahhütlerine uydukları yönünde açıklamalar yaptıktan sonra bu taahhütleri ihlal ederek ikiyüzlülük dilinde konuştuğunu kaydetti.

Caferi sözlerini şöyle sürdürdü: “Osmanlı güçleri, 4 yüzyıl boyunca Suriye topraklarını işgal etti. Şunu söylemek isterdik ki, bu sefer de onları kovmayı biliriz, çünkü her şey bizim lehimize.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.