SURİYE CENEVRE’DE MASAYI TERK ETTİ

0 236
image_pdf

SURİYE “TÜRK İŞGALİNE ORTAK TAVIR YOKSA” OLMAZ” DEDİ

Birleşmiş Milletler çatısı altında 30 Ekim’de başlayan 150 kişilik Suriye Anayasa Komitesi toplantıları verilen aranın ardından Pazartesi günü tekrardan başlamıştı.

15’i Suriye temsilcisi, 15’i Türkiye destekli “muhalif”(çete) grupları ve 15’i Suriyeli STK temsilcileri arasından seçilen 45 kişilik anayasa yazım kurulu üyeleri, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen başkanlığında ikinci tur görüşmelerinde bulunuyor.

  • SURİYE 3 MADDELİK ŞART KOŞTU

Kuzbari anayasa komitesi çalışmalarına devam edilmesi için komiteye, “Suriye toprakları içerisinde terörizmle mücadele edilmesi, Suriye yönelik yaptırımların kaldırılması ve Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarının kınanması ve buna karşı ortak tavır sergilenmesi” gibi 3 temel maddenin kabul edilmesi şart koşmutu.

Toplantılara katılan Suriye heyeti, komiteye sunduğu “Suriye toprakları içerisinde terörizmle mücadele edilmesi, Suriye’ye yönelik yaptırımların kaldırılması ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik işgal saldırılarının kınanması ve buna karşı ortak tavır sergilenmesi” gibi 3 temel maddenin kabul görmemesi üzerine masayı terk etmişti.

  • BM İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR

Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye heyetinin yeniden masaya geri dönmesini sağlamak amacıyla iki gündür yoğun bir diplomasi trafiği veriyor. Suriye heyetinin kaldığı otele giden Pedersen ve ekibi, toplantılara devam edilmesi için caba gösteriyor.

  • SURİYE  İŞGALE KARŞI ORTAK TAVIR İSTİYOR

Suriye heyeti başkanı Ahmed Kuzbari’nin bu görüşmelerde de özel temsilci Pedersen’e “Türk devletinin Suriye topraklarına dönük işgal saldırılarına karşı ortak tavır sergilenmeyecek ve bu saldırılar kınanmayacaksa masada olmanın anlamı yok” dediği öğrenildi.

  • BM’DE SESSİZLİK HAKİM

Suriye heyetinin masaya geri dönmeyi kabul etmemesi üzerine bugün de devam edilmesi planlanan toplantılara başlanamadı. Günlük olarak, anayasa toplantılarına ilişkin basını bildiren BM Suriye masası basın bürosu ise, şu ana kadar herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in yaşanan krize ilişkin önümüzdeki saatlerde açıklama yapacağı edinilen bilgiler arasında.

  • ÖZERK YÖNETİM KARARLARI TANIMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Öte yandan, Suriye Anayasa Komitesi toplantılarına ilişkin daha önce açıklama yapan Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi, kendilerinin içinde olmayacağı anayasa toplantılarından çıkacak kararları tanımayacağını söylemişti.

Özerk yönetim, kendilerinin içinde olmadığı toplantılarından başarı çıkmayacağına dikkat çekerek, BM’yi bu noktada uyarmıştı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.