Hamas 10 Yıl Aradan Sonra Şam’a Geri Döndüğünü Açıkladı

0 46
image_pdf

Hamas, Mart 2011’de Suriye’ye yönelik emperyalist müdahale ve saldırının startının verilmesi ile bir zamanlar sadık müttefiki olduğu Suriye hükümetine sırtını döndü. Başını Müslüman Kardeşlerin (İhvan) çektiği sözde “devrim”e destek vermiş ve Şam’ı terk etmişti. Mart 2011‘de Suriye’yi terk eden Hamas, 10 yıl aradan sonra Şam’a geri döndüğünü açıkladı.

  • Beşşar Esad, Filistin Direniş Heyeti İle Görüştü:

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziad Nakhaleh, FHKC Genel sekreter yardımcısı Cemil Mezher, Hamas Siyasi Büro Bşk. Yard. Halil el-Hayye ve Filistin direniş gruplarının liderlerinden oluşan heyet ile görüştü. Beşşar Esad,  Filistin davasına olan desteğini yineledi.

Hamas Siyasi Büro Bşk. Yard. Halil el-Hayye, Beşşar Esad ile görüşmesinin ardından, Suriye ile ilişkilerin yeniden başladığını duyurdu. Hayye, Esad ile görüşmelerinin sıcak bir ortamda gerçekleştiğini kaydederek, Esad’ın, Suriye’nin Filistin halkına ve direnişine her türlü desteği sağlama konusundaki kararlılığını dile getirdiğini bildirdi.

Hamas yetkilisi, “Başkan Esad ile görüşmemiz şerefli bir gündür. Bugünden itibaren Suriye’deki varlığımızı başlatıyoruz. Halkımıza destek ve Suriye’nin istikrarı için birlikte çalışmaya başlıyoruz. Başkan Esad’a Suriye’nin, toprak bütünlüğünün ve tek devletin yanında olduğumuzu vurguladık. Suriye’yi hedef alan her türlü saldırıya karşıyız.

Hamas’ın liderliği tarafından onaylanmayan herhangi bir bireysel eylemi sonlandırdığını bildiren Hayye, “Geçmişin sayfasını kapatmak için Başkan Esad ile anlaştık. Hamas, liderliğinin oybirliği, bu yolun doğruluğuna kanaatle, sevgili Suriye ile ilişkisini yeniden başlatıyor ve geçmişi aşıyor. Hamas’ın Suriye’de kalmasına yönelik düzenlemeleri Suriyeli kardeşlerle birlikte takip edeceğiz.” açıklamsında bulundu.

Hayye, “İlişkili olduğumuz ülkelere Suriye ile ilişkilere dönme kararımızı bildirdik. Bu Hamas’ın kendi başına aldığı bir karardır” diyen Hamas liderlerinden Hayye, “Suriye ile olan ilişki direniş cephesine ve direnişe inanan tüm insanlara güç veriyor.

Hamas, Filistin ulusal kurumlarını inşa etmek ve ulusal projeyi korumak için her adımı kolaylaştıracak. Hamas, Türkiye ve Katar da dahil olmak üzere Suriye’ye dönme kararını bildirdiği hiçbir ülkeden herhangi bir itiraz duymadı. Geçmişin olaylarını ve hatalarını Hamas liderliği tarafından onaylanmayan tüm bireysel hataları kapattık” dedi.

  • Beşşar Esad ile Görüşmeye Katılan Heyet

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile yapılan görüşmeye katılan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FKKC) Genel Sekreter Yardımcısı Cemil Mezher, İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziad Nakhaleh, Halk Mücadelesi Cephesi Genel Sekreteri Halid Abdülmecid, Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuad Süleyman, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi/Genel Komutanlık Genel Sekreteri Talal Naji, Filistin Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ebu Nidal el-Aşkar, Saika Örgütü Genel Sekreteri Muhammed Kays ve Filistin’in Suriye Büyükelçisi Samir el-Rifai katıldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.