HALİDE CERRAR KİMDİR?

0 315
image_pdf
FHKC LİDERİ, ESKİ FİLİSTİN YASAMA KONSEYİ MİLLETVEKİLİ HALİDE CERRAR

Halide Cerrar uzun zamandır Filistinli esirlerin verdiği özgürlük mücadelesinin en büyük destekçilerden birisi. İşgal hapishanelerinde geçirdiği süre boyunca da tutuklanan küçük kızlara eğitim verilmesi konusunda öncü bir rol oynayan Cerrar insan hakları mücadelesinde de insanları örgütlemişti

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) liderlerinden, eski Filistin Yasama Konseyi Milletvekili Halide Cerrar dün (31 Ekim) gece saatlerinde evine baskın düzenlenerek İsrail işgal güçleri tarafından esir edilmişti.

İşgal güçleri Cerrar’ı ilk defa tutuklamıyor. Bu tutuklama Cerrar’ın hakkında açılmış hiçbir dava olmaksızın 20 ay süren son tutukluluk döneminden sadece 8 ay sonra gerçekleşti. 2015’te de hiçbir yargılama olmadan hakkında idari tutukluluk kararı verilmiş ancak küresel protestolardan sonra Nisan 2015’te düzenlenen düzmece bir davayla siyasi faaliyetleri ve Filistinli esirlerle dayanışmak için düzenlenen etkinliklerde konuşmalar yapması bahane gösterilerek işgal güçleri tarafından tutuklanmıştı. Haziran 2016’da serbest bırakılmasının ardından Filistin özgürlük mücadelesindeki öncü rolüne geri dönen Cerrar, 13 ay sonra 2 Temmuz 2017’de yine hakkında açılmış hiçbir dava olmadan tutuklanmıştı.

Halide Cerrar uzun zamandır Filistinli esirlerin verdiği özgürlük mücadelesinin en büyük destekçilerden birisi. İşgal hapishanelerinde geçirdiği süre boyunca da tutuklanan küçük kızlara eğitim verilmesi konusunda öncü bir rol oynayan Cerrar insan hakları mücadelesinde de insanları örgütlemişti.

Addameer Esirlere Destek ve İnsan Hakları Birliği’nin eski başkan yardımcısı ve yöneticisi olan Cerrar aynı zamanda Filistin Yasama Konseyi’nde yer alan ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin müttefiki konumunda bulunan Ebu Ali Mustafa Bloku’nun bir üyesi. Kendisi, Filistin Yasama Konseyi Esirler Komitesi’nin de başkanlığını yapmıştı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde savaş suçu işlemekle yargılanan İsrailli yetkililerin ceza alması için elinden geleni yapan Halide Cerrar ayrıca Gazze’deki saldırılardan yasa dışı yerleşim yerlerinin inşasına kadar İsrail işgal rejiminin suçlarını uluslararası mahkemelerde gündeme getirmekle yükümlü Filistinli bir komisyonun da üyesi.

Dünya genelinde 275’ten fazla sayıda örgüt, siyasi parti ve toplumsal hareket Halide Cerrar’ın serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı Samidoun, Halide Cerrar’ın bir an önce serbest bırakılması için uluslararası kamuoyunu harekete geçmeye çağırıyor. Bu tutuklama aralarında 1 aydan uzun bir süredir açlık grevini sürdüren Heba el-Labadi’nin de bulunduğu açlık grevi eylemlerinin ve Semir Arbid’in işkence gördüğü haberlerinin ortasında geldi. Bu tutuklama İsrail işgal güçlerinin Filistin halkının mücadelesine yönelttiği bir diğer saldırıdır.

Halide Cerrar’ın, Heba el-Labadi’nin ve işgal hapishanelerinde esir tutulan binlerce Filistinlinin özgürlüklerine kavuşması için sürdürdüğümüz dayanışmayı büyütmeye ve uluslararası düzeyde yürütülen İsrail’i boykot hareketine destek vermeye çağırıyoruz.

Kaynak: BDS Türkiye

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.