EFRÎN İŞGALİNİ HABER YAPAN GAZETECİYE HAPİS CEZASI

0 205
image_pdf

Kızıl Bayrak Yazıişleri Müdürü Ersin Özdemir’e, Efrîn işgalini haberleştirdiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

Kızıl Bayrak Yazıişleri Müdürü Ersin Özdemir’e Kızıl Bayrak gazetesinin 16 Şubat 2018 tarihli 7. sayısında yer alan haberlerden dolayı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada bugün karar açıklandı.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde görülen duruşmada ek savunmasını yapan Özdemir; davaya konu edilen haber ve yazıların basın yayın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu, devletin yetkili organlarının yaptığı her operasyonun taktir ile karşılanmasının beklenemeyeceğini vurguladı. Özdemir, söz konusu haber ve yazıların suç teşkil etmediğini ifade ederek beraatini talep etti.

Ayrıca benzer davalarda verilen beraat kararları ve Anayasa Mahkemesi’nin Barış Akademisyenleri lehine verdiği beraat kararı da mahkemeye emsal olarak sunuldu.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkemenin kararında Özdemir’in; “Terör örgütlerinin; cebir şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamalarını yayınlamak suçunu işlediği sabit kabul edilerek suçun işleniş biçimi, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, suçun işlendiği zaman ve yer, suçun konusunun önem ve değeri, meydana gelen zararın aralığı, sanığın güttüğü amaç ve saik göz önünde bulundurularak 3713 sayılı TMK’nun 6’2 maddesi gereğince taktiren sanığın 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına” hükmedildi.

Cezada 2 ay indirim yapan mahkeme, daha önceki bir dosyada hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı gerekçesiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına hükmedildi.

Verilen 10 ay hapis cezasının da ertelenerek bu süre zarfında Özdemir’in denetime tabi tutulmasına karar verildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.