BEŞŞAR ESAD: TÜRKİYE SURİYE’DE İŞGALCİ

0 274
image_pdf

Esad, ‘Türkiye’nin asıl amacı, söz konusu bölgelere Suriye’de faaliyet gösteren ve etkisiz hale getirilen teröristlerle ailelerini yerleştirmek’ dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki eylemlerinin etnik çatışmaya sebep olabileceğini, Ankara’nın Suriyeli göçmenleri TSK’nın kontrolündeki bölgelere gönderme girişimlerine karşı olduklarını belirtti. Esad’a göre, Türkiye destekli paramiliter güçler ve aileleri, bu bölgelere yeniden yerleştirilmesi için kullanılan bir bahane.

TÜRKİYE’YE KİMSE İNANMIYOR

Esad, “Türkiye’nin bu bölgelere 3 milyon Suriyeli göçmeni döndürmek istediğine kimse inanmıyor. Bu yanılsama yaratmak için kullanılan insani bir durum. Bunu gerçekten yapmak istiyor olsa dahi, bu absürt. Zira olayların böyle gelişmesi, buralardaki köy ve şehirlerde yaşayanlarla, toprak ve gayrimenkul sahipleri ile yeni yerleşenler arasında çatışmaya sebep olabilir. Buralarda yasal olarak yaşayan kişiler bölgelerine yönelik haklarından feragat etmeyeceklerdir. Bu da bu çatışmanın etnik bir niteliği olacağı anlamına geliyor.”

TERÖRİSTLERİ YERLEŞTİRMEK İSTİYOR

Esad’a göre, Türkiye’nin asıl amacı, söz konusu bölgelere Suriye’de faaliyet gösteren ve etkisiz hale getirilen teröristlerle ailelerini yerleştirmek ve böylece ‘Erdoğan rejiminin’ sahip olduğu görüşlere uygun bir tavır güden yeni bir radikal topluluk oluşturulması. Esad “Erdoğan’ın asıl amacı bu. Her halükarda bu tehlikeli ve Suriye’nin istikrarsızlaşmasına yönelik bir durum. Bu nedenle kesinlikle karşıyız” dedi.

KÜRTLER TEKLİFİMİZİ REDDETTİ

Beşar Esad, Kürtlerin ülkelerinin kuzeyinde Türkiye’ye karşı birlikte mücadele etme tekliflerini kabul etmediklerini söyledi. Kürt askeri birliklerine mensup kişileri orduya kabul etmeye hazır olduğu yönünde açıklama yaptığını hatırlattı.

Esad,Kürtler Suriye ordusuna katılmak istemiyorlar, silahlarını muhafaza etme niyetindeler” dedi. Esad ayrıca ülkesinin, “Kürt askeri birliklerini, Türkiye’nin eylemleri sonucu Kuzey Suriye’de kaybedilen toprakların geri alınması için alınacak doğru tutumun, Suriye ordusuna katılmaları ve işgalcilere Türklere karşı savaşmaları olduğu konusunda ikna etmeye çalıştığını” ifade etti.

NAZİ REJİMİ’ BENZETMESİ

Beşar Esad, ABD yönetimini de Nazi rejimine benzeterek ‘Suriye’den petrol çalmakla’ suçladı. ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerini ‘siyasi haydutluk’ olarak görüp görmediği yönündeki bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Evet, öyle görüyorum… ABD Başkanı devleti temsil etmiyor, o sadece bir şirket yöneticisi. Onun arkasında yönetim kurulu var. Bu kurul ise devletin asıl sahibi olan büyük Amerikan şirketlerini temsil ediyor. Bunlar petrol şirketleri, silah üreticileri, bankalar ve diğer lobiciler.”

Esad, konuşmasına “ABD bir devlet değil, kendi çıkarlarını gözeten şirketler tarafından lideri atanan bir rejimdir. ABD’yi haydut olarak tanımlamaktan daha ciddi olan önemli bir noktayı hatırlatmak isterim: İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’i Sovyetler Birliği’ne saldırmaya yönelten en önemli faktörlerden biri petroldü… ABD bugün aynı şeyi yapıyor, Nazileri taklit ediyor; kısaca söylersek, bugünkü ABD politikalarını Nazilerin politikalarına benzetebiliriz: Yayılma, fetih, diğer ulusların çıkarlarını zayıflatma, uluslararası hukuku ve insani ilkeleri reddetmek” diyerek devam etti. Daha önce de Russia Today (RT) kanalına konuşan Esad, ABD’yi; “Türkiye ve IŞİD ile çalışıp Suriye’nin petrol kaynaklarını yağmalamakla” suçlamıştı.

Kaynak: Sana

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.