Roboski Katliamı anmasına engel

0 465
image_pdf

Roboski Katliamı’nın 81’inci ayında İHD İstanbul Şubesi’nin yapmak istediği açıklama, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın kararıyla engellendi.İHD İstanbul Şubesi’nin Roboski Katliamı’nın 81’inci ayında yapmak istediği açıklama Beyoğlu Kaymakamlığı’nın kararıyla engellendi.İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hakikat ve Adalet Komisyonu’nun Roboski Katliamı’nın 81’inci ayında Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirmek istedikleri anmaya Beyoğlu Kaymakamlığı’nın kararıyla izin verilmedi. Galatasaray Meydanı’nın çok sayıda zırhlı araç ve polis ablukasında olduğu dikkat çekerken, polis sık sık GBT kontrolü yaptı.

ROBOSKİ KATLİAMI ANKARA’DA ANILDI

Roboski İçin Adalet Girişimi üyeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde Roboski Katliamı’nın 81’inci bir araya geldi. Girişim adına açıklamayı yapan Tanju Gündüzalp, yedi yıl boyunca konuya duyarlı sivil toplum kuruluşlarının, demokratik kitle örgütlerinin, hukukçuların olayın aydınlatılması ve suçluların cezalandırılması için mücadele verdiğini ifade etti.

‘ADALET ARIYORUZ’

34 insanın bombalarla öldürüldüğünün her kesim tarafından görülmesine rağmen yasalar ve adalet sisteminden bir karşılığının bulunamadığını vurgulayan Gündüzalp, “Bir katliamın cezasız bırakılmasının, hukuki olarak tüm yargı yollarının kapatılmasının, devlet olarak böyle bir katliamı örtmenin nasıl bir açıklaması olabilir ki?” diye sordu. Roboski katliamındaki adaletsizliğin ülkenin adalet sisteminin çöktüğünün göstergesi olduğunu vurgulayan Gündüzalp, şöyle devam etti: “Devletin en asli görevi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile garanti altına alınmış olan yaşam hakkını korumaktır. Bu sözleşme ile yaşam hakkının yasalarla koruma altına alınması hükme bağlanmıştır. Adaleti arıyoruz. Yaşadıklarımızın aslı; devlet, cezasızlık, savaş ve adaletin olmayışıdır.”

‘BARIŞIN YOLU ROBOSKİ’DEN GEÇER’

Adalet ve barış içinde yaşamanın taraftarı olduklarını kaydeden Gündüzalp, Roboski ve benzer tüm katliamlar için adalet istediklerini belirtti. Gündüzalp, “ ‘İnsan olarak ne yapabilirim?’ sorusunu soran herkese her ayın 28’inci günü sesleneceğiz, hatırlayacağız, ‘Gelin sesimizi birlikte yükseltelim’ diyeceğiz. Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda ‘Barış ve Adalet’in yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir” ifadesine bulundu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.