‘Galatasaray Meydanı’ndan asla vazgeçmeyeceğiz’

0 468
image_pdf

Cumartesi Anneleri’nin her hafta gerçekleştirdikleri etkinlikleri 700’inci haftadan bu yana İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile engelleniyor.

 Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü haftadan bu yana polis engeline takılan etkinliği 705’inci haftada da sürdü. Son 5 haftadır etkinliklerini gerçekleştirmek için İHD İstanbul Şubesinin önünden Galatasaray Meydanı’na yürümek  isteyen Cumartesi Anneleri’ne polis izin vermedi.

Cumartesi Anneleri, polisin engeli nedeniyle açıklamalarını İHD binasının önünde okudu. Abdülmecit Baskın’ın 25 yıl önce gözaltında kaybedilmesinin akıbetini soran Cumartesi Anneleri’nin basın metni açıklanırken gazetecilerin görüntü alması polis tarafından engellendi.

Polis tarafından engellenen açıklamayı kayıp yakını Besna Tosun okudu. “Anayasal hakkımızı kullanarak barışçıl toplanma ve basın açıklaması yaparak düşünce ve ifade özgürlüğümüzü kullanma hakkımız ihlal ediliyor” diyerek uygulamaya tepki gösteren Tosun tarafından okunan ve Abdülmecit Baskın’ın 25 yıl önce gözaltında kaybedilmesinin akıbetini soran açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“AİHS’in her türlü kötü muameleyi yasaklayan 3. maddesi Anayasanın 17. Maddesinde ve Türk Ceza Kanunu’un ilgili maddelerine aykırı bir biçimde sokakta işkenceye tabi tutuluyoruz. Gözaltında kaybedilişin 25. yılında Abdülmecit Baskın dosyasını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. 41 yaşında 3 çocuk babası olan Abdülmecit Baskın Ankara Altındağ nüfus müdürüydü. 2 Kasım 1993 yılında Ankara’da kendilerini polis tanıtan, polis yelekli telsizli bir ekip tarafından gözaltına alındı. 2 gün sonra cansız bedeni Ankara Gölbaşı mevkiinde bir köylü tarafından bulundu. Ailenin tüm başvuruları etkin bir soruşturma yapılmadan ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararıyla sonuçsuz bırakıldı. 26.03.2011 tarihinde özel hareket polisi Ayhan Çarkın’ın anlattıkları olay yeri tutanakları ile karşılaştırıldı. İfadeler ile yer gösterme tutanaklarının örtüştüğü savcılık dosyasına eklemdi.”

‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’ 

Tosun şöyle devam etti:

“2011 yılında Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde e açılan davada bugüne kadar hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Abdülmecit Baskın’ın gözaltına alınışının 25. yılında adil bir yargılama sonucunda dava dosyasında isimleri bulunan sanıkların cezalandırılmalarını istiyoruz. Abdülmecit Baskın için, tüm kayıplarımız için adalet istiyoruz. Kayıplarımızdan ve Galatasaray Meydanı’ndan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Aileler, basın metninin okunmasının ardından bir kez daha Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçmek istedi ancak polis yürüyüşe izin vermedi.

Basının çekim yapmasını da engelleyen polis 700’üncü haftadan bu yana İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile Cumartesi Anneleri’ni engelliyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.