Beşşar Esad, Suriye’nin Filistin direnişini desteklemesi tarihsel bir tutumdur

0 24
image_pdf

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Lübnan ziyaretini tamamladıktan sonra Şam’a geçen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ı kabul etti.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, İran İslam Devrimi’nin yıldönümü dolayısıyla İran Devrim Liderini, hükümetini ve halkını tebrik ettiğini belirtti.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad, ikili ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi ve “İran İslam Cumhuriyeti, geçen dört ay içerisinde Filistin’e destek konusunda yaptıklarıyla sadece söz söylemeyen, iş yapan bir ülke olduğunu ispat etti” dedi.

Filistin’de yaşanan gelişmelerin Arap dünyasında direniş ruhunu canlandırdığını belirten Beşşar Esad, “Suriye’nin direnişi ve Filistin’i desteklemesi tarihsel bir tutumdur ve bu tutum değişmeyecektir” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Suriye’nin Direniş Ekseni’nin ileri cephe hattı olduğunu belirten Abullahiyan, “Filistin meselesine destek konusunda Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’in Arap dünyasında ve bölgede seçkin bir role sahip” olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davet mektubunu Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’e iletti.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Şam ziyaretinde Suriyeli meslektaşı Faysal Mikdad’la da görüştü.

Faysal Mikdad, görüşmede mevcut bölgesel şartlar içerisinde Filistin direnişini güçlü şekilde destekleyen iki ülke olarak İran Suriye arasındaki istişarelerin çok önemli olduğunu vurguladı.

Faysal Mikdad, “Siyonist rejimin işlediği tüm cinayetlere rağmen Filistin’deki gelişmeler, Filistin halkı lehine olumlu yönde ilerliyor. Filistin ve Direniş Ekseni bu savaşın galibidir; biz direnişle ve onun Filistin’deki kazanımlarıyla iftihar ediyoruz” dedi.

Faysal Mikdad, Suriye’deki işgalci ABD ve Türk güçlerinin Suriye’de işlediği suçların “insanlığa karşı suç” olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve Suriye halkının işgalci ABD ve Türk güçlerinin ülkeyi terk etmesi gerektiği konusunda birleştiğini de sözlerine ekledi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.