Cumartesi Annelerine Polis Saldırısı ve Gözaltılar

0 785
image_pdf

1995’de gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız polisin #CumartesiAnneleri700Hafta eylemine müdahalesine isyan etti: “Evladımın hesabını verecek, ölmek var dönmek yok. 23 yıldır bu hasreti yaşıyorum. Yeter be!”

 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri, 700’üncü hafta anması için Galatasaray Meydanı’nda toplandıkları sırada polis müdahale etti.

Oturma eylemlerinin 700’üncü haftasında Cumartesi Anneleri’ne polis izin vermedi. Kayıp yakınlarından gözaltına alınanlar olduğu öğrenildi.

Polis kayıp yakını Besna Tosun ve Maside Ocak’ı gözaltına aldı.

Polis, kayıp yakınlarını Galatasaray Meydanı’ndan Hazzapoulo geçidine sürdü. Cumartesi Anneleri ve yakınlarının Hazzapoulo Pasajında bekliyor.

Polis Disk Basın-iş Başkanı Faruk Eren’i gözaltına aldı.

Polis, Galatasaray Meydanı etrafında barikat kurdu. Barikat dışında insanlar toplanmaya devam ediyor.

Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in ablası İkbal Eren: “700. Hafta olduğu için oturamazsınız diyorlar, ben bu hafta da oturacağım, gelecek hafta da, biz onların keyfi için oturmuyoruz.”

Gözaltına alınanlar arasında Maside Ocak, Besna Tosun, Ali Can Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Leman Yurtseverde, Faruk Eren ve Gamze Elvan’ın olduğu kaydedildi.

Aralarında milletvekilleri ve sanatçılarında bulunduğu grup Galatasaray Meydanı’na, Cumartesi Anneleri’nin her hafta oturma eylemi yaptıkları alana oturdu.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.