Akçam işçileri fabrikadaki vaka artışına rağmen zorla çalıştırılıyor!

0 22
image_pdf

Koronavirüs vakaları artarken özelikle fabrikalarda önlem alınmamaya işçiler kaderine terk edilmeye devam ediyor. İstanbul’da Pendik Kurtköy Sanayi Bölgesi’nde bulunan, 400’e yakın işçinin çalıştığı cam fabrikası Akcam’da çalışan işçiler 60 işçinin koronavirüse yakalandığını belirtti.

Evrensel’in haberine göre üretim bölümünün üç vardiya çalışmaya devam ettiğini belirten işçiler vakaların artması üzerine işçilere test yapıldığını ancak test sonucu çıkana kadar da üretimdeki işçilerin çalışmaya devam ettiğini söyledi.

  • Patrona özel hastanede işçiye devlet hastanesinde test!

Akçam işçileri patronların özel hastanelerde test yaptırdığını vurgularken “Fabrikadan bize maske verilmiyor, maskelerimizi kendimiz alıyoruz. Vaka ortaya çıktıktan sonra girişte ateş ölçümü başladı. Dezenfektanlar yetersiz” dedi ve 150’ye yakın işçinin ise önlem alınmadan işe alındığını ifade etti. Üretim bölümü hariç fabrikadaki diğer işçilerin, senelik izinden kesilmek şartıyla bir hafta izne çıkarıldığını belirten işçiler, “Fabrikada vakaların çoğalmasıyla ilk başlarda hiçbir yetkili çıkıp bize bilgi vermedi. Önce üç gün izin verileceği söylendi, daha sonra hiç verilmeyeceği… En son on gün komple izin verileceğini söyleyip imza attırdılar. Ama bir hafta sonra işbaşı olacağını söylediler. Üç günümüzün gasbedilmesine tepki gösterince düzelttiler. Anlayacağınız atılan her adım üretimin aksamaması için” dedi.

  • “Salgının yayılmasının sorumlusu işçiler değil işverendir”

Öte yandan izinde olan işçilerin bir kısmının aranarak sevkiyat gerekçesiyle işe çağrıldığını ifade eden işçiler, “Biz işler yetişecek diye risk altında çalışmak istemiyoruz. Bizler örgütlü ve birlik olmazsak patronlar üzerimize gelmeye devam edecek” ifadelerini kullandı. Fabrika santralli ise işçilerin çalışmadığını iddia ederek “Koronavirüs nedeniyle fabrikada kimse yok.” dedi. Duruma ilişkin açıklama yapan Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş ise  “Salgının yayılmasının sorumlusu işçiler değil, fabrikada gerekli önlemleri almayan işverendir! 10 günlük iznin işçilerin en temel hakkı olan yıllık izinlerinden düşülmesi hak gasbıdır, kabul edilemez. Akcam’da en az 15 gün süre ile tüm bölümlerde üretim durdurulmalıdır. Salgına karşı fabrikada bu süreçte ücretli izin uygulanmalıdır. Yine bu süreçte tüm Akcam işçilerine ve ailelerine, ücretsiz test yapılmalı; karantina süresi bitmeden işçilere tekrar işbaşı yaptırılmamalıdır. İşe geri dönüşte ise yeniden tüm işçilere ücretsiz test yapılması işveren tarafından sağlanmalıdır” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.