Newroz Pirozbe | Zalimlere, Zorbalara Karşı “Efrin Savaş Sürüyor

0 593
image_pdf

Günler öncesinden hazırlıkları başlayan Newroz İstanbul’da Bakırköy alanında gerçekleştirildi.

Newroz Tertip Komitesi tarafından “Newroz Dirençtir Faşizme karşı halkların birliği kazanacak” şiarıyla çağrısı yapılan 2018 yılının Newroz’unda binlerce kişi sabah saatlerinde İstanbul’un çeşitli yerlerinden Bakırköy Meydanı’nda toplanmaya başladı.

Yöresel kıyafetleri ile rengarenk giyinen Kürt halkı ve devrimci demokrat kurumlar ellerinde kurum ve “Newroz kutlu olsun” yazılı flamalarıyla coşkulu bir şekilde “Yaşasın Efrin Direnişi “ Biji Berxwedana Efrine” gibi sloganlarla Newroz alanına aktı.

Sema Barbaroz “Newroz sadece bir destan değil bir yaşamı inşadır” diyen Sema, “Biz bu ülkede yaşayan bütün ezilenler olarak bu düzene karşı birbirimizin ellerini bırakmadan mücadele edeceğimizi haykırmak için buradayız” dedi.

Sema açıklamasının devamında Newroz alanlarından ezilenlerin verdiği nota şudur; zulüm artık son bulsun. Tarih öğretmiştir ki bütün despotlar ve diktatörler geçicidir. Zulmü tek siyaset biçimi olarak benimseyenler, birlik olan halkların gücüne dünyanın hiçbir yerinde da yanamamış, yıkılmışlardır. Her zaman mücadele eden halklar kazanmıştır. Bu gün bütün ülkede yanan Newroz ateşleri bize insanlığın gelmiş geçmiş İhtilallerini bir kez daha hatırlatsın; Geçmiş kuşakların krallarını ve padişahlarını, faşizmlerini ve despotlarını nasıl tarihe gömdüğünü anlatsın şeklinde sürdürdü konuşmasını.

Sema Ve biz defalarca başardık, yine başaracağız” diyerek “O halde vazgeçmek yok, o halde yılmak yok, o halde geri adım atmak yok. Çünkü Newroz ateşi halkların özgürlüğe adağıdır” şeklinde mücadele çağrısı yaptı.

Birlikte attıkları sloganların, söylenen şarkıların, dirençli marşları, özgürlük, ekmek ve barış taleplerini peşini bırakmayacaklarını sözlerine ekleyerek, Taleplerimizi Newroz’dan 1 Mayıs’a hep birlikte taşıyacağız. Pankartlarımızı Newroz alanlarından 1 Mayıs alanlarına dalgalandıracağız. Söz veriyoruz; Bütün mücadele alanları bizim şarkılarımızla coşacak. Çünkü Newroz kardeşlik halayıdır; isyanın ateşidir. Yakın ateşi, kurun özgürlüğün halayını şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

“Dün Efrin’de dikili olan Kawa’nın heykeli binlerce olarak bu alandadır”

Gülistan Koçiğit sahneye çıkarak konuşmasını yaptı. Gülistan, kurulan zulüm saltanatı devam ettirilmek istendiği belirterek, bunca zulmün bir avuç milyonerin cebi doldurmak için yapıldığını dile getirdi.

“Ortadoğu’yu kan gölün getirenler her gün biraz daha şiddete saplanıyorlar” diyerek Efrin’in işgal edilmesine dikkat çeken Gülistan, Efrin’de Hatice Ana, Hasan amcanın bu ülkenin insanına nasıl zarar verebilir tabi ki bir zararı yok ama onlar AKP-MHP ile birlik oluşturup tehdit var, devletin beka sorunu var dediler ancak bir beka sorunları yok. Olsaydı bu Newroz alanına müdahale ederlerdi. Ama AKP-MHP’nin bir beka bir koltuk sorunu var. Bunun için daha fazla ölüme, daha fazla şiddete ihtiyaçları var. Dün Efrin’de yıkılan Kawa’nın heykeli bugün binlerce olarak bu alandadır. Bugün gülerden Efrin’dir.

Gülistan, TC devletin Efrin’i kurtardık sözlerine değinerek “Öyle olsaydı binlerce Efrinli seni karşılardı. Siz Efrin’i kurtarmadınız işgal ettiniz” dedi.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.