Faruk Eren: Kalbinden vurulan Mahir Özduran

0 340
image_pdf

THKP/C Eylem Birliği militanlarından Mahir Özduran yaşamını yitirdi. Devrimcilerin başı sağ olsun…

Metris’te yattığım zaman tanıdım Mahir Abi’yi. İçeri atıldığımda 18 yaşındaydım. O da işkencede öldürülen abimin yaşında yani 28 olmalı. O dönemde en çok etkilendiğim devrimcilerden biriydi. Hikayesi bizlerden farklıydı.

Saçları erken dökülmüştü. Miyop gözlüklerinin arkasındaki (yeşil mi mavi mi şimdi  hatırlamıyorum) renkli gözleri hep mülayim bakan Mahir abi, Türkiye’nin en önemli şehir gerillası hareketlerinden birinin liderlerindendi.

THKP/C Eylem Birliği, 12 Mart sonrası Ege civarında örgütlenmiş ve tarihi mutlaka yazılması gereken, Latin Amerika’daki örnekleri türünde şehir gerillası yürütüyordu.

Ömrü uzun olmadı. Oligarşi bir sürek avı başlattı ve Eylem Birliği birçok değerli militanını çatışmalarda yitirdi.

Zaten yakalananların arasında da çatışmadan ele geçen pek yok gibiydi. Çoğunun vücutlarında kurşun yaraları vardı, Mahir abinin de…

Çoğu, daha 12 Eylül olmadan önce yakalanmıştı. İzmir’de sıkıyönetim olmadığından mıdır nedir, İstanbul’a getirilmişler ve yargılamaları da burada yapılmıştı. (Bazıları da İstanbul’da yakalanmıştı.)

Mahir Özduran, Bodrum’un hemen karşısındaki Kos’tandı. Adanın adının İstanköy değil, Kos olduğunu da ondan öğrenmiştim.

Çok iyi Yunanca biliyordu doğal olarak. Yanılmıyorsam Ege Üniversitesi’ne gelmişti öğrenci olarak. Burada mı devrimci olmuştu, yoksa Kos’ta da mı solcuydu bilmiyorum.

Devrimciyken tanıdığı Güler’le birbirlerini sevmişler, evlenmişlerdi.

Ama daha evliliklerinin ilk günlerinde (sanırım 1978’de) İzmir’de bir ev baskınında polisler tarafından katledilmişti Güler.

Kendisi de bir süre sonra İzmir’de bir pastanede yoldaşıyla otururken polisler tarafından kıstırılmış. Çatışmada bacağından vurulmuş, bir polis gelip kalbinin üzerine dayadığı tabancanın tetiğine dokunmuş.

“Hani kalp atarken büzülüp genişler ya, tam büzüldüğü ana denk gelmiş, kurşun kalbe rastlamamış” diye anlatmıştı. Göğsünün üzerindeki o yarayı gördüm.

“Yargılama” sonunda idam almıştı. Yunanistan, kendi vatandaşına idam cezası veren Türkiye’yi protesto etmiş, nota vermişti.

Hangi yıl ayrıldık tam hatırlamıyorum. Tahliye olduğum 1986’da aynı havalandırmadaydık. Sonra birkaç kez selam yolladık birbirimize. Ama bir daha hiç görüşmedik. Benim hatam. Dün duydum Kos’ta yaşamını yitirdiğini. Dökülen gözyaşları biraz da vefasızlığımıza.

Adı, devrimin onurlu kahramanları arasına yazılsın.

****

Mahir abiyle aynı koğuşta kalmamıza rağmen hiç fotoğraf çektirmemişiz. Ölüm haberini aldığımda sağa sola sordum bulamadım. Polisin 1978’de İzmir’in Hatay semtinde bir eve düzenlediği baskında öldürülen eşi Güler Özduran.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.