Gündem Gazetesi “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenlerine Ceza

0 263
image_pdf

KHK’yle kapatılan Özgür Gündem Gazetesi, “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri” Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in duruşmasında savcı, 3 gazetecinin “örgüt propagandası yapmak”  iddiasıyla cezalandırılmalarını talep etti. 

Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’yle dayanışmak amacıyla yapılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldıkları için “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin’in dokuzuncu duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, Fincancı ve Önderoğlu ile müdafileri hazır bulunurken, yurt dışında bulunan Nesin, duruşmaya katılmadı.

Duruşma, savcı Abdullah Gül’ün esas hakkındaki savunmasını okunması ile başladı. Savcı Gül, mütalaasında gazetede çıkan birçok yazıyı sıralayarak, yazılarda “örgüt propagandası” yapıldığını öne sürdü. Savcı, 3 gazetecinin “örgüt propagandası yapmak”, “Suç ve suçluyu övmek”, “Suç işlemeye tahrik” etmek iddiasıyla cezalandırılmalarını talep etti.

Önderoğlu ve Fincancı, mütalaaya karşı esas hakkındaki savunmalarını yapmak için süre talep etti. Ardından söz alan avukat Meriç Eyüboğlu, mütalaanın hem teknik açıdan hem de içerik açısından usul ve yasaya aykırı olduğunu dile getirdi. Eyüboğlu, “Sanıkların hangi nedenlerle suçlandıkları ve cezalandırılmalarının talep edildiği mütalaada açık değildir. Bu nedenle itirazlarımız doğrultusunda tekrardan dosyanın mütalaa hazırlanması için iddia makamına tevdii edilmesini talep ediyorum” dedi.

Avukat Özcan Kılıç da, mütalaanın hiç bir inceleme yapılmadığını hazırlandığını ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tekrardan hazırlanmasını talep etti.

Ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, esas hakkındaki savunmaların hazırlanması duruşmayı 15 Nisan gününe erteledi. Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların diğer taleplerini de reddetti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.