FHKC Genel Sekreteri Saadet’in avukatı Güven’i ziyaret etti

0 686
image_pdf

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Ahmed Saadet’in avukatı Mahmod Hassan, 170 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’i ziyaret etti. Hassan, ziyareti sonrası yaptığı açıklamada Filistin’de de benzer süreçlerin yaşandığını değinerek, “Bu mücadele amacına ulaşacak ve tecrit kaldırılacaktır” dedi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Politbüro üyesi Leyla Halid, geçtiğimiz günlerde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecride karşı açlık grevinin 170’inci gününe giren DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’i ziyaret etmiş ve FHKC Genel Sekreteri Ahmed Saadet’in selamını iletmişti. Yapılan bu ziyaretin ardından bu kez Saadet’in avukatı Mahmod Hassan, Güven’i ziyaret etmek için Diyarbakır’daki evine geldi.

Güven’le bir araya gelen Av. Hassan, sonrasında dışarıda kendisini bekleyen basın mensuplarına ziyareti hakkında konuştu.

GÜVEN İÇİN ‘ÇOK GÜÇLÜ VE KUVVETLİ BİR KADIN’ DEDİ
Hassan, “çok güçlü ve kuvvetli bir kadın” olarak tanımladığı Leyla Güven’in açlık grevi eylemi ile verdiği mücadelenin barış için olduğunu ifade etti.
Hassan, “Güven’in en temel taleplerinden biri Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıdır. Tecrit en kötü cezalandırmalardan biridir. Hiç kimse üzerinde bu kadar uzun süre tecrit politikası uygulanamaz. Dünyanın hiçbir kanununda böyle bir ceza yok” dedi.
 ‘MÜCADELE AMACINA ULAŞACAKTIR’
Leyla Güven’in açlık grevi eyleminin başarı ile sonuçlanacağına inandığını söyleyen Hassan “Bu mücadele amacına ulaşacak ve tecrit kaldırılacaktır” diye konuştu.
‘BENZER SÜREÇLERİ YAŞIYORUZ’
Bugün Filistin’de de, Kürtlerin yaşadığı sürecin bir benzerinin yaşandığını dile getiren Hassan “Orada da İsrail devletinin askeri mahkemeleri var. Bu mahkemeler de Filistinli yurttaşları tutuklayarak, tecrit uygulayıp cezalandırıyor” ifadelerini kullandı.
FİLİSTİN AKTİVİSTLERİN AÇLIK GREVİ
İsrail hapishanelerinde kalan yaklaşık 400 Filistinli mahkum, maruz kaldıkları hak ihlallerini protesto etmek için Nisan ayı başında süresiz açlık grevine başlamıştı. Açlık grevi eyleminde FHKC Genel Sekreteri Saadet’te yer almıştı.
Özellikle Gazze bölgesinde yaşayan ailelerin, İsrail cezaevlerinde tutuklu olan çocuklarını görme imkanlarının olmadığınu dile getiren Av. Hassan, şunları söyledi: “Filistinli aktivistler de son dönemde açlık grevine başlamıştı. Bunun üzerine İsrailli yöneticiler, Filistinli tutukluların aileleri ile görüşmesine izin verdi. Ellerinden alınan telefonla görüşme hakkını tekrar iade ettiler. İsrailli yöneticilerin verdiği sözlerin pratikte yerine getirilip getirilmeyeceğini, yapılan anlaşmanın sonuç verip vermeyeceğini göreceğiz” diye belirtti.
Av. Hassan yaptığı bu açıklamalar sonrası Güven’in evinden ayrıldı.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.