Berkin Elvan, katledilişinin 4. yılında mezarı başında anıldı: katilin kim olduğu belli. Erdoğan

0 502
image_pdf

Haziran Ayaklanması sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurularak yaşamını yitiren Berkin Elvan, katledilişinin 4. yıldönümünde mezarı başında anıldı. 

İstanbul Okmeydanı’nda Haziran ayaklanması sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün yoğun bakımda kalan ve ardından hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın katledilişinin 4. yılında Feriköy’deki mezarı başında anıldı.

Anmaya Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, Ataol Behramoğlu ve çok sayıda kişi katıldı.

İlk olarak söz alan Avukat Can Atalay, konuşmasında şunları söyledi

Bu dördüncü yıl. 14 yaşında bir çocuğun kasten, hedef gösterilerek öldürülmesi ve ondan sonra da o çocuğun ve ailesinin miting meydanlarında yuhalatılmasının dördüncü yılı. Kimse ama kimse hesabını 14 yaşında bir çocuğu düşmanlaştırılarak görmeye çalışmasın. Bir delikanlıdan, bir çocuktan bir fidandan söz ediyoruz. Bu dördüncü yıl. Bugüne kadar hiçbir zaman böylesi bir polis kuşatmasının içinden geçerek mezar başına gelmemiştik. Bugüne kadar hiçbir zaman kapıda gençlerimiz gözaltına alınmaya çalışılmamıştı. Bugüne kadar hiç annemiz, babamız aranmaya çalışılmamıştı. Bir çocuğun cenazesi üzerinden yalan söylemeye çalışanlar utanmalıdırlar. Bir çocuğun cenazesini düşmanlaştırmaya çalışarak iktidara tutunmaya çalışanlar utanmalıdırlar. Bugün utanmayacaklarsa tarihe utançla geçeceklerini biliyoruz. Bu insanların meselesi basit, sadece kendi çocukları için değil, öldürülen tüm çocuklar için adalet istiyorlar.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, basın açıklaması metnini okuyamayacağını söyleyerek konuşmasında şunları belirtti:

Ben 4 yıldır buraya niçin geliyorum? Bu soruyu bir tane devlet yetkilisine soramadım. Niçin buradayım, benim ailem neden burada, benim çocuğum neden aramızda yok? 4 yıldır bu sorunun cevabını arıyorum. Boş koltuklara sesleniyorum. Boş koltuklarda duran insanlar koltukları meşgul etmesinler. Gerektiği şekilde gereken şeyleri yapsınlar. Diyorlar ki ‘bizim ülkemizde adalet var’ bizim ülkemizdeki adaleti görüyoruz. Hem benim çocuğumu toprağa verdiler hem de bize evimin önünden defalarca geçerek beni tahrik ediyorlar. Ayrıca mezarlığa gelip barikat kurmuşlar. Bu insanlık mı? Ben bugüne kadar kimseyi incitmedim. Başka kaç çocuk vermemiz gerekiyor? Biz istiyoruz ki bu ülkede başka Berkin’ler olmasın. Beşinci duruşmayı yaşadık. Herkes görüyor, katilin kim olduğu belli. En büyük katil, en büyük koltukta. Ne zaman yargılanacak bu kişiler? Çocuklar öldürülmesin, büyüsün, şeker de yiyebilsin.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise söz alarak şu ifadeleri kullandı:

Ağzı açıldığında Avrupa’ya, ‘sivilleri siz öldürdünüz, biz öldürmedik’ diyorlar. Bu çocuk değil de kim? Rabia’ya ağladı, bizi terörist ilan etti. Bizim ülkede öldürülen çocukların sayısı artık söylenemiyor. Çocuğumun katili yargılansın, başka çocuklar ölmesin. 14 yaşında bir çocuğun 15 yaşına basarak 16 kiloya düşerek onların omuzlarına, adaletine öyle bir ağırlık koydu ki tartamazlar. Onların omuzlarına o yük öyle bindi ki bir gün bedelini ödeyecek.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, bu buluşmanın bir anma olmadığını belirterek katılan herkese şeker dağıttı ve “Çocuklar ölmesin şeker de yiyebilsin” dedi. Ayrıca katılanlardan biri Berkin Elvan’ın ailesine kiraz fidanı verdi.

Anmadan son olarak konuşan şair Ataol Behramoğlu da şöyle konuştu:

Dökülen kanın hesabı sorulacaktır. Dökülen kan ilelebet yerde kalmayacaktır. Kiralık katillerine, satılık memurlarına öldürdüler bir çocuğumuzu. Bunun hesabı sorulacaktır. 1960 yıllardan beri çok şehit verdik. Denizler bunların başında gelir. Ben ilk defa hayatımda bir mezarlık girişinde insanların arandığını gördüm. Demek ki korkuları çok büyük. Çünkü suçları da çok büyük.

Behramoğlu daha sonra Berkin Elvan için “Bir çocuğun rüyası için şiir” şiirini okudu.

Mezar başındaki buluşmanın ardından mezarlıktan ayrılırken yol boyunca “Berkin Elvan onurumuzdur”, “Berkin Elvan 15’inde bir fidan” sloganları atıldı.

kaynak; sendika org

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.