BDS Türkiye | İşgalci İsrail “Filistin Toprağı Filistin Halkınındır”

0 625
image_pdf
BDS Türkiye (Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi), “Kudüs Nöbeti”nin altıncısını, 30 Mart Toprak Günü
Filistin’de yaşanan saldırılar nedeniyle dün (31 Mart) İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde gerçekleştirdi.

 

İsrail işgal güçlerinin, Filistinlilerin “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü”ne yönelik saldırıları sonucu en az 17 sivil hayatını kaybetmiş, binden fazlası da yaralanmıştı.

İŞGALCİ İSRAİL, TOPRAK GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜNE SALDIRDI: EN AZ 17 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

“Kudüs Filistin’dir, Filistinlilerindir” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Kahrolsun Siyonist İsrail devleti”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “Diren Kudüs seninleyiz”, “Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Filistin toprağı Filistin halkınındır”, “Elçi defolsun, ilişkiler kesilsin”, “Filistin’e özgürlük İsrail’e boykot” sloganları atıldı.

BDS Türkiye adına Arapça ve Türkçe okunan açıklamada, 30 Mart Toprak Günü ve Filistin halkının “Büyük Felaket”i Nakba’nın 70. yıldönümü olan 15 Mayıs’a kadar sürecek “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” hakkında bilgi verildi.

Açıklamada “İsrail’in 70 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğü işgal, topraksızlaştırma, yerli halkı yaşadığı yerden sürgün etme ve yerlerine Siyonist yerleşimcileri taşıma politikası, son yıllarda özellikle Filistin’in tarihsel başkenti Kudüs’ü yutma ve Arapsızlaştırma politikalarında yoğunlaşıyor” ifadeleri yer aldı.

“Kudüs Filistin’dir, Filistinlilerindir”

Trump yönetiminin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyacakları yönündeki kararını hatırlatan BDS Türkiye, “Filistin halkı ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Filistin dostları, bu emperyalist küstahlığa tepkisiz kalmadı. BDS Türkiye olarak bizler de, Trump’ın Beyaz Saray’a geldiği tarihin birinci yıldönümü olan 20 Ocak günü İstanbul’daki ABD Büyükelçiliği önünde Kudüs nöbetlerimizi başlattık. İzleyen haftalar boyunca nöbetleri farklı meydanlarda sürdürdük. Bugün, Toprak Günü vesilesiyle Kudüs Nöbeti’ni burada, Siyonist oluşumun büyükelçiliğinin önünde nihayete erdiriyoruz ve Siyonistlere sesleniyoruz: Kudüs Filistin’dir, Filistinlilerindir” dedi.

“İsrail’le ilişkiler kesilsin”

Açıklamanın devamında AKP hükümetine de seslenen BDS Türkiye, Trump’ın Kudüs kararı sonrası İsrail’le diplomatik ilişkilerin kesilmediğini hatırlatarak “Filistin halkı Gazze’de ve her yerde ağır çekim soykırıma uğratılırken İsrail’le ilişkileri sürdürüyorsunuz. Yaptırım gücü olmayan uluslararası kurumlardan çıkarılan kınama kararları, ne İsrail’i ne de ABD’yi durdurmaya yetecektir. İsrail’i durdurmanın tek yolu kapsamlı bir boykot uygulanması, İsrail’in her alanda tecrit edilmesi ve İsrail’e yaptırım uygulanmasıdır” ifadelerini kullandı.

KUDÜS – FİLİSTİN

 

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.