1 Mayıs – Kent ve ekoloji örgütleri: Maltepe’ye Gitmeyin “İhanete Ortak Olmayın

0 945
image_pdf

Kent ve ekoloji örgütleri, 1 Mayıs mitinginin, Maltepe dolgu alanında yapılmasına karşı bir açıklama yayınladı. Açıklamada

Kutlamalar için Maltepe dolgu alanı kararını alan emek ve meslek örgütleri, çeşitli siyasal parti ve gruplar, bu alanın muazzam bir kent suçu işlenerek, kente ve yaşama karşı büyük bir ihanet sonucunda hafriyatla doldurulduğunu bilerek bu tercihte bulundular.

“İstanbul Bizim, 1 Mayıs Hepimizin” başlığıyla yayınlanan açıklamada şöyle dendi: “1 Mayıs’ı Maltepe dolgu alanında kutlama kararı, iktidarın ve destekçisi sermaye gruplarının yıllardır sürdürdüğü ekolojik, kentsel ve ekonomik yıkım politikalarının meşrulaşmasına yol açacaktır”.

Açıklamanın tüm metni:

Emeğin, kentin, doğanın, yaşamın, mücadelenin, birlik ve dayanışmanın günü 1 Mayıs, bu sene Maltepe Sahili Dolgu Alanı’nda kutlanacak. Kutlamalar için Maltepe dolgu alanı kararını alan emek ve meslek örgütleri, çeşitli siyasal parti ve gruplar, bu alanın muazzam bir kent suçu işlenerek, kente ve yaşama karşı büyük bir ihanet sonucunda hafriyatla doldurulduğunu bilerek bu tercihte bulundular.

Ancak her ne gerekçeye, hangi sosyal ya da siyasal açıklamalara dayandırılırsa dayandırılsın 1 Mayıs’ı Maltepe dolgu alanında kutlama kararı, iktidarın ve destekçisi sermaye gruplarının yıllardır sürdürdüğü ekolojik, kentsel ve ekonomik yıkım politikalarının meşrulaşmasına yol açacaktır. Ekoloji, kent ve meslek örgütlerinin ülkenin gördüğü en büyük yıkım ve talan furyasına karşı senelerdir sürdürdüğü kent hakkı, yaşam alanı ve ekolojik bütünlük mücadelesi bu kararla fiilen dışlanmış oldu.

1976 1 Mayıs’ında yıllardır mücadele ettikleri Taksim Meydanı’nda olanlar, 1977’de kanlı 1 Mayıs’ın şahitleri, on yıllar boyunca Taksim için verilen mücadelelerde yaralanan ve hayatını kaybeden arkadaşlarımız,  2010’da yasağın son bulduğu 1 Mayıs’ta buluşanlar, 2013’te işçilere tekrar yasaklanan Taksim Meydanı’nı 1 Haziran günü Gezi’yle birlikte geri alanlar tarihi bu kentin meydanına, bu kentin meydanında yazmıştır.

Biz kent ve doğa hareketleri olarak, Gezi’den ilham alarak yola çıkan, İstanbul’un ve Türkiye’nin dört bir yanında kent ve doğa için mücadele eden gençler ve kadınlar, yaşlılar ve çocuklar olarak meydanlarımızın yok edilmesine, tarihimizin göz ardı edilmesine, o tarihi ve mücadelemizi aşındıracak, unutturacak yollara sapılmasına karşı buradayız, vardık, varız, var olmaya devam edeceğiz!

Alın terinin hakkını soran işçinin kürsüsünün Maltepe dolgusunda kurulmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.  Birlikte, yan yana, elele, omuz omuza, çoğalarak ve çoşkuyla “1 Mayıs Meydan”ındabuluşacağımız günlerin geleceğini biliyoruz. Sarayların ve saltanatların çökeceği, İstanbul’a milyonlarca elle dokunacağımız günlere inanıyoruz.

Buradan bir kez daha söylüyoruz. Tüm kentlerin olduğu gibi İstanbul’un da tüm meydanları o kentte yaşayanlara aittir. Meydanlarımız kimliğimizin, sosyal ve siyasal hafızamızın, direniş ve dayanışma umudumuzun simgeleridir. Meydanlar, sokaklar, denizler, ormanlar, mahalleler, dereler, parklar, iskeleler bizimdir!

Haydarpaşa Gar’dır, Validebağ Koru’dur, Gezi Park’tır, Kabataş İskele’dir, Yassıada Ada’dır, İstanbul’un Kuzeyi Orman’dır, Albatros Sahil’dir, Karaköy Rıhtım’dır, 1 Mayıs Taksim’dir, Taksim 1 Mayıs’tır!

Yaşasın 1 Mayıs!

Saraylar saltanatlar çöker
Kan susar bir gün
Zulüm biter.
Menekşeler de açılır üstümüzde
Leylaklar da güler.
Bugünlerden geriye,
Bir yarına gidenler kalır
Bir de yarınlar için direnenler…
Ey her şey bitti diyenler
Korkunun sofrasında yılgınlık yiyenler
Ne kırlarda direnen çiçekler
Ne kentlerde devleşen öfkeler
Henüz elveda demediler.
Bitmedi daha sürüyor o kavga
Ve sürecek
Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

Açıklamaya imza atan örgütlenmeler *

Maltepe Çevre ve Yaşam Platformu
Cevizli Tekel Dayanışması
Derelerin Kardeşliği Platformu
Kuzey Ormanları Savunması
Kadıköy Kent Dayanışması
Haydarpaşa Dayanışması
Adalar Savunması,
Don Kişot Bisiklet Kolektifi,
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube
Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri
Mimar Meclisi
Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi

*Metin yeni imzalara açıktır

Biz Halkın Devrimci Güçleri Olarak; Bu Metnin Altına İmzamızı Atıyoruz Ve Ek Olarak Şunu İfade Ediyoruz. Ülkemizin İçinden Geçtiği Günler Ekolojik Yıkım,İşsizlik,Yoksulluk Savaş,İşgal Ve Yozlaşmadır. Bütün Bunlara Karşı İşçinin Ve Emekçinin Bayramı 1 Mayıs’ta, 1 Mayıs Alanı Taksim’dir Vurgusunu Tekrarlayarak, Faşist-Irkçı İttifakın Ve Onların Soldaki Uzantılarının Suç İşlediği Alanda Maltepe’de Değil, Kendi Belirlediğimiz Alanda Ve Kendi Tarzımızla, Emperyalist Tekellere Ve Yerel İşbirlikçi Hainlerinin Teşekküllerini Hedef Alan Temelde, Taksim Ve Sokaklarda Olacağız.

HALKIN DEVRİMCİ GÜÇLERİ

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.