Tutuklu işçiler: Köleliğe karşı direnişi savunacağız

0 336
image_pdf

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nun düzenlediği dayanışma gecesi dün akşam Caferağa Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Üçüncü Havalimanı’nda hak talebinde bulundukları için tutuklanan işçilerle dayanışmak amacıyla düzenlenen geceye mektup yollayan tutuklu işçiler, “Bedenimiz tutsak edilse de düşüncelerimiz özgürdür. 5 Aralık’ta egemenlerin Adalet Sarayında ‘köleliğe karşı direnen’ inşaat işçilerinin haklı davasını savunacağız” dedi. 3. Havalimanı İşçileri ile Dayanışma Platformu, tutuklanan ve işinden edilen 3. Havalimanı işçileri ile dayanışmak amacıyla Kadıköy’de bulunan Caferağa Spor Salonunda gece düzenledi. Hafta içi olması ve kısa sürede örgütlenmesine rağmen etkinliğe beklenenin üzerinde katılımın gerçekleştiği gözlemlendi.
Gece, işçi sınıfı mücadelesinde hayatını kaybedenler adına yapılan saygı duruşu ile başladı, havaalanı direnişini anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Sinevizyon ardından tutuklu işçilerin aileleri, İnşaat İş Sendikası ve Dev Yapı İş Sendikası temsilcileri kısa birer konuşma yaptı.

“İNŞAAT İŞÇİLERİ TECRİT ALTINDA”

İlk olarak İnşaat İş Sendikası adına Tezcan Acu söz aldı. Acu, “İnşaat işçilerinin köle olmadığını 3.Havalimanı şantiyesinde çalışan arkadaşlarımız kötü çalışma koşullarına karşı başlattıkları direnişle gösterdiler. Sizler de buraya gelerek onların yalnız olmadığını gösterdiniz. Arkadaşlarımız kendilerine giydirilmek istenen kölelik gömleğini giymeyeceklerini gösterdikleri için tutuklandılar. Arkadaşlarımız başları dik bir şekilde hapishanede bu mücadelenin devam ettiğini ve çıktıklarında kaldıkları yerden mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek dayanışmada bulunan herkese selamlarını ilettiler. Arkadaşlarımız hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunuyor. Şantiyelerde her şeyden mahrum bırakılan İnşaat işçileri hapishanede de tecrit altında. Her yerde omuz omuza vermeli ve mücadele etmeliyiz” dedi. 

“KÖLELİK GÖMLEĞİNİ KABUL ETMEDİLER”

Acu ardından Dev Yapı İş adına konuşan Nihat Demir, “İnşaat işçisinin köle olmadığını onlar bize gösterdi siz de onların yalnız olmadığını gösterdiniz. Havalimanı işçileri, 14 aydır başlattıkları onurlu direnişi zindanda sürdürüyorlar. Onlar başlarının dik olduğunu ve mücadeleyi dışarı çıkınca devam ettireceklerini bildirdi. Bizde onların yanında olduğumuzu söylüyoruz. Onlar kölelik gömleğini kabul etmediği için tutsak edildi. Bizde onların onurlu direnişini sahipleniyoruz” diye konuştu.

“KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK”

Tutuklu bulunan Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un eşi Aydan Karabulut  da, “Özgür’ün hepinize selamı var. Direnişe ve mücadeleye kaldığı yerden devam edecek” diyerek 5 Aralık’taki mahkemeye çağrı yaptı. İnşaat İşçileri Sendikası yöneticisi tutuklu Anıl Deniz Yüce’nin annesi Sevin Dede de, “Suçlu olan İGA patronu ama bizim çocuklarımız tutuklu” diyerek dayanışmada bulunan herkese teşekkür etti.

“5 ARALIKTA DİRENİŞİ SAVUNACAĞIZ”

Aileler ardından tutuklu bulunan işçilerin gönderdiği mektup okundu. Mektupta şu ifadelere yer verildi: “3. havalimanındaki işçiler inşaat işçileri üzerinde yürütülen kölelik koşullarına karşı haklı bir direniş ortaya koydu. Etkinliğinizde eminim ki işçilerin talepleri tekrar hatırlatılacaktır. O talep listesi inşaat işçilerinin hangi koşullarda çalışmak zorunda kaldığını tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. 3.havalimanında ortaya çıkan direniş ve bu direnişin ortaya koyduğu talepler aslında tüm inşaat işçilerin talepleridir. Çünkü tüm şantiyeler bugün kölece çalışmanın dayatıldığı firavunluk düzeninin kampları haline gelmiştir. Bugün inşaat işçisine dayatılan kölelik koşullarında çalışmak ve iş cinayetlerin de ölmektir. 3. Havalimanında işçi arkadaşlarımız direnişleri ile bu dayatmayı kabul etmediklerini köleliğe ve ölüme karşı, ‘Direnmek Yaşamaktır‘ diyerek direniş seçeneğini tüm işçi sınıfının önüne koymuştur. Bu direnişin tüm şantiyelere yayılmasından korkan egemenler, baskı, gözaltı ve tutuklamalarla bu direnişi kırmak istedi. Ancak bugün düzenlediğiniz dayanışma etkinliğinde de görüldüğü üzere bu direniş kırılmadı. Tam tersine direnişimiz tüm topluma mal olan bir mücadele dinamiğini ortaya çıkardı. Bedenimiz tutsak edilse de düşüncelerimiz özgürdür.  Bu dayanışmayı 5 Aralık’ta görülecek duruşmada daha da yükseltmemiz gerekmektedir. Çünkü 5 Aralık’ta egemenlerin Adalet Sarayında “köleliğe karşı direnen” inşaat işçilerinin haklı davasını savunacağız. Dava günü ne kadar güçlü orada olunursa gerçekler bir o kadar etkisini gösterecektir.”

“ÖLSÜN KÖLELİK YAŞASIN ÖZGÜRLÜK”

İşçilerin ardından tutuklu bulunan Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un yazdığı mektup okundu. Bulut’un mektubunda ise şöyle denildi: “Daha önce de ifade ettiğim gibi öncelikle tutuklu arkadaşlarımız, buradaki direnişimiz unutulmamalı ve unutturulmamalı. Şu an tutuklu olan İşçiler ve sendika temsilcilerimiz sadece 3. Havalanı’nda çalışan işçilerin isyanı için değil tüm işçilere gözdağı vermek için tutuluyorlar. Başta sendika temsilcilerinin, siyasetçinin, vekillerin, sanatçının, gazetecinin, habercinin kısacası ‘ben onurluyum’ diyen herkesin onurudur söz konusu olan. O yüzden herkesi onuruna sahip çıkmaya, dayanışmaya davet ediyorum ve burada en büyük görev vekillerindir. Bunu sürekli Meclis’te dile getirmeleri gerekir. Şunu iyi bilmeliyiz ki en zor koşullarda en güçlü düşmanı yenilgiye uğratacak tek güç insanın birleşme gücü, örgütlenme gücü ve patlama gücüdür. Ölsün kölelik yaşasın özgürlük.”

 

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.