“Talebimiz net, etkin bir sağlık yasası çıkarın”

0 252
image_pdf

Sağlık örgütleri, Esenyurt’ta bir sağlık ocağında doktora yapılan saldırıyı protesto etti

Sağlık örgütleri, Esenyurt’ta bir sağlık ocağında doktora yapılan saldırıyı protesto etti. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, İstanbul Aile Hekimliği Derneği, İstanbul Tabip Odası, Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu, Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Türk Sağlık Sendikası ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen dernek temsilcileri son günlerde artan sağlıkta şiddet olaylarına dikkat çektiler.

Dün (5 Mart) Esenyurt 20 no’lu Aile Sağlığı Merkezi önünde yapılan açıklamada “Sağlık çalışanlarına şiddeti kınamakla, yasa taleplerimizle, yürüyüşler ve çığlıklarımızla geçen yılların ardından bu yaptıklarımızın hiç bir sonuç vermediğini son birkaç günde yeniden gördük.  Çıkarılan yasaların hiç bir işe yaramadığı, her gün duyduğumuz ve artık tek tek söylemeye ne enerjimizin ne de vaktimizin yetmediği sağlıkta terör boyutuna varan şiddet olayları ile kanıtlanmış durumda” denildi.

Açıklamada son dönemde yaşanan sağlıkta şiddet vakaları şöyle sıralandı:

Geçen hafta Adana’da kendini diğerlerinden üstün gören bir baba, doktor odasının kapısını kırarak çocuğunu muayene ettirmek istedi ve sıraya geçmesi söylenince de az önce çocuğunun canını emanet edeceği hekimin burnunu kırdı. Yine bir hastanın tamamen normal biten bir operasyonu sonrası başka bir sağlık sorunu nedeniyle kötüleşmesini fırsat bilen akrabalarının dehşeti ile kolu ve kafatası kırıldı, üroloji uzmanı meslektaşımızın. Burada, Esenyurt’ta 100 metre ilerideki karakola gidip imza vermekten imtina eden bir denetimli serbestlikteki zorba, önce iki hekimi zorlamış sonra Nurullah hocamıza gelmiş, onun muayenesi sonrası da bu raporun gerekmediği yanıtını alınca  terör estirmiş, yetinmemiş bir devlet hastanesine gitmiş orada kinini kusmuş, tehditle raporunu almış ve maalesef bu süreçte üç kere polisin elinden salıverilmiştir.

“Bizim küskünlüğümüz kötüdür, sağlıksızlığa neden olur”

“Uyarımız net. Bizler küsüyoruz; mesleğimize, size, bize bunları reva görenlere dokunmayanlara, dokunamayanlara küsüyoruz” ifadelerine yer verilen açıklamada sağlıkta şiddete karşı iki maddelik bir şiddet yasası, ertelemesiz, paraya çevrilmeyen, geri bıraktırmaya cevaz vermeyen bir sağlıkta şiddet yasası çıkarılması talepleri belirtildi:

Bizim küskünlüğümüz kötüdür, sağlıksızlığa neden olur. İşimizi bu küskünlükle yapar isek tüm toplum hastalanır. Burada fiziksel olarak ya da kalbiyle birlikte olan tüm kardeşlerimiz adına kanun yapıcı ve uygulayıcılarına sesleniyoruz, bu uyarımızı dikkate alın. İnanmıyorsanız da gülüp geçmeyin, yapın anketlerinizi, ölçün. Göreceksiniz ki gittikçe daha çok küsüyoruz, daha az özgürce daha az bağımsızca sizlere yaklaşıyoruz. Sizler aslında bizlere yaptıklarınızla kendinizi cezalandırıyorsunuz, farkına varın. Talebimiz net; iki maddelik bir şiddet yasası, ertelemesiz, paraya çevrilmeyen, geri bıraktırmaya cevaz vermeyen bir sağlıkta şiddet yasası. Çıkartın bu yasayı, yetkinizi  bu ülkenin insanlarının sağlığı için kullanın. Bu ülkenin güzel insanlarının sağlığını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yok. Biz bu hakkı siz sağlıkçıların çığlığını yoksaysanız da, size vermeyeceğiz! Fakat bilinsin ki yılgın değiliz, birlik içindeyiz, gururluyuz! Türkiye’nin birçok yerinde gelen ve kalbi bizimle olan tüm sağlıkçılarla birlikte şiddetin karşında dimdik duruyoruz! Birliğimizi devam ettirecek, daha güçlenecek, sağlıkta şiddeti bitirmek için daha yapmadığımız ne kaldıysa onu yapacağız, söz veriyoruz! İlk adımı burada atıyoruz.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.