“Talan ve yağmada dur durak yok, sırada Gürgentepe var”

0 26
image_pdf

ORÇEV yaptığı yazılı açıklama ile Gürgentepe’de yeni bir maden sahasının ihale hazırlığının yapıldığını belirtti

Türkiye genelinde maden sahalarının hızla çoğaldığına dikkat çeken ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Artık Ordu’nun her tarafı delik değiş edilecek. Fatsa’daki durum her tarafta görülecek. Fatsa, Ünye’den sonra, Fatsa-Perşembe-Gürgentepe hattı ihale edildi. Kabadüz-Altınordu ilçeleri mahallerinde çinko-kurşun madeni, yetmedi Altınordu, Ulubey, Kabadüz, Mesudiye’de 9 maden sahası ihale edildi. Şimdi de Gürgentepe’de Işıktepe-Direkli- Okçabel-Tepeköy arasında madem sahası ihale aşamasında. Gürgentepe’deki alan daha önce de ihale edilmiş ancak şirket çalışmaya başlayamadığı için ruhsat 2012 yılında iptal oldu” dedi.

766 maden ihalesinin iptali için dava 

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, “Ordu Çevre Derneği’nin içinde olduğu Ekoloji Birliği bileşenleri olarak 9 adeti Ordu’da olan Türkiye genelinde 766 maden sahasının ihalesinin iptali için dava açtık. Dava süreci devam ediyor. 766 maden sahası öncesi ve sonrasında da yeni maden sahaları ilan edildi. Artık talan ve yağmada durdurak yok. Bu nedenle tüm ekoloji grupları birlikte hareket etmeli. Hatta yetmez, diğer STK ve partiler tek vücut olmalı, fiili mücadele vermeli” diye konuştu.

Yeni maden enerji yasa tasarısı iptal edilmeli

Şu an Meclis’te “Torba Yasa” kapsamında olan maden ve enerji yasa tasarısının tehlikeli durum oluşturduğuna değinen Özbucak, tasarıya ilişkin şöyle konuştu:

İlimizde her yerde yeni maden sahaları ilan ediliyor. Bu durum tüm illerde var. Şu an Meclis gündeminde olan maden ve enerji yasa taslağı da ilan edilen ve edilecek olan sahalarda şirketlerin daha kolay çalışmasını öngörüyor. Yani Fatsa’daki altın madeni şirketi başta olmak üzere, tüm maden ve enerji şirketlerine yol temizliği anlamını taşıyor. Bu nedenle maden sahalarının iptaline yönelik mücadelemizi Meclis’teki maden ve enerji yasa teklifinin geri çektirilmesi için de harcamak zorundayız. Ekoloji Birliği olarak bu konuda etkinlere, kampanyalara başladık.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.