Sosyal-İş’ten sendika üyelerini işten çıkaran Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne karşı eylem planı

0 436
image_pdf

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan dokuz işçinin işe geri dönmesi için başlatacakları eylem planını duyurdu

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Aydın İmar A.Ş. işçileri, DİSK’e bağlı Sosyal-İş’e üye olmuştu. Sendika toplu iş sözleşmesi için gereken yasal çoğunluğu sağlamasının ardından toplu iş sözleşmesi sürecini başlatmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık, sendikanın yasal çoğunluğa sahip olduğunu tespit etti. Bunun üzerine belediye 9 işçiyi sendikalı oldukları için işten çıkardı. İşten çıkarılan işçiler bir aydır Aydın Büyükşehir Belediyesi önünde işlerine iade edilme talebiyle direnişte.

Bugün (8 Ağustos) Sosyal-İş genel merkez binasında basın açıklaması düzenleyerek işçilerin işlere iade edilmesi için hazırlamış oldukları eylem planını açıkladı. Açıklamayı Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk yaptı.

CHP ilçe teşkilatı sendika üyelerini istifa ettirmek için seferber edildi

Ebetürk, belediyenin 9 işçiyi gerçek dışı gerekçeler öne sürerek işten çıkardığını, gerçek nedenin ise sendika üyesi olduklarını belirtti. CHP ilçe teşkilatlarının da seferber edildiğini belirten Ebetürk, sendika üyelerini baskı ve tehdit yolu ile sendikadan istifa etmeye zorladıklarını kaydetti. Ebetürk ayrıca belediyenin, sendika toplu iş sözleşmesi yetkisine itiraz ettiğini ve görüşmelerin başlamadan engellenmiş olduğuna dikkat çekti.

“Bu sorun CHP’nin samimiyet meselesidir, sınavıdır”

Ebetürk, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na çözüm çağrısı yaptıklarını fakat bu çağrının her defasında yanıtsız bırakıldığının da altını çizdi. “Artık bu sorun Aydın meselesi değildir” diyen Ebetürk, “Emekten, işçiden, sendikal hak ve özgürlüklerden yana olduğunu iddia eden CHP’nin samimiyet meselesidir, sınavıdır” dedi.

Ebetürk’ün açıkladığı işten çıkarılan işçilerin işe iadesi için “Efeler İşe İade Edilsin” sloganıyla düzenlenecek 8 maddelik eylem programı şöyle:

  1. Belediye önündeki eylemler devam ederken Aydın’da yaygın bildiri dağıtımı ile Aydın halkı işçilerle dayanışmaya çağrı yapılacak
  2. Aydın’daki yerel basın üzerinden bu işçi ve sendika düşmanlığı afişe edilecek; Aydın’da daha geniş bir kamuoyu oluşturmaya yönelik çalışmalar ve etkinlikler yapılacak.
  3. Sendikanın örgütlü olduğu işyerlerinde ve DİSK’in de desteğiyle ülke genelinde dayanışma faaliyetleri gerçekleştirilecek.
  4. “#efeleriseiadeedilsin” hashtagiyle Twitter kampanyası düzenlenecek.
  5. CHP’li milletvekillerine bir mektup yazılarak durum anlatılacak, çözüm için çaba göstermeleri için çağrı yapılacak.
  6. Çerçioğlu’nun CHP Yüksek Disiplin Kurulu’na sevki için CHP Merkez Yönetim Kurulu’na başvuruda bulunulacak.
  7. UNI Küresel Sendika aracılığıyla sorunun, CHP’nin de üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonel’e ve uluslararası platforma taşınması için girişimlerde bulunulacak.
  8. 17 Ağustos 2018 Cuma gününe kadar işçiler işlerine iade edilmediği takdirde 17 Ağustos’ta CHP Genel Merkezi önünde işten atılan işçiler ve aileleri ile birlikte bir basın açıklaması yapılacak.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.