SOMA MADEN İŞÇİSİNİN ANKARA YÜRÜYÜŞÜ ENGELLENİYOR

0 228
image_pdf

Soma’da 301 madencinin can verdiği katliamın ardından tazminatları ödenmeden işten atılan işçilerin Ankara’ya yürüyüşü başladı.

30 Madenci yürüyüşe başlamadan önce yürüyüşü Soma Kaymakamlığına bildirmiş ve kaymakamlık yürüyüşe izin vermişti. Alınan izne karşın, 30 madencinin ve sendikacıların katılımı ile başlayan yürüyüşün önü Soma çıkışında jandarma tarafından kesildi. Jandarma komutanı alınan mahkeme kararının kendilerini bağlamayacağını ifade ederek, Soma’dan çıkılıp Bakır’a girilmek istenmesi halinde gözaltına alacaklarını söyledi.

  • Önümüzü açın! Hakkımız olanı almak için Ankara’ya yürüyeceğiz!

Maden İşçileri Tüm yazılı izinleri almamıza rağmen önümüzün kesilmesini iyi niyetli bulmuyoruz.

Önümüzü açın! Hakkımız olanı almak için Ankara’ya yürüyeceğiz!

Bağımsız Maden – İŞ ise daha önceki baskılara ilişkin twitterdan bir paylaşım yapmış ve Yapılan paylaşımda “Soma emniyeti yürüyüş öncesi baskılarını sürdürüyor. Keyfi yasaklamalarınız nasıl boşa çıktıysa baskılarınız da sökmeyecek.  Madenciler bugün Ankara’ya yürüyecek” diye belirtmişti.

Ayrıca Bağımsız Maden – İş tarafından bir başka paylaşımda ise; “Kolluk güçleri keyfi bir şekilde yürüyüşü engelliyor. 3500 maden işçisinin tazminatları ödenmeden geri dönmeyeceğiz. Kamuoyunu madencilere sahip çıkmaya çağırıyoruz.” denildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.