Şişli Etfal çalışanları: “Taşınmanın, bölünmenin, krizin bedelini yöneticiler ödesin”

0 221
image_pdf

Şişli Etfal çalışanları, hastanenin bölünmesi ve taşınmasının bedelinin kendilerine ödetilmesine karşı eyleme geçerek “Taşınmanın, bölünmenin, krizin bedelini yöneticiler ödesin” dedi

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bölünmesi ve ardından çalışanların ek ödemelerinde kesintiler yapılması protesto edildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şube ve İstanbul Tabip Odası hastane temsilciliğinin düzenlediği eylem, Şişli Etfal Konferans Salonu önünde gerçekleştirildi.

“Döner sermaye adaletsizliğine son verilsin” pankartının açıldığı eylemde, sağlık çalışanları “Döner sermaye ödemeleri adil dağıtılsın”, “Emeğimizin karşılığını istiyoruz”, “Hastanenin bölünmesi, taşınması sizin kararınız! Bedelini sağlık emekçileri değil yaratanlar ödesin!”, “Döner sermaye kaldırılsın, temel ücretler arttırılsın” yazılı dövizler taşıdı.

Şişli Etfal çalışanları adına basın açıklamasını SES Şişli Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Fırat Burak Gürhan okudu.

“Bölünmenin bedeli sağlık çalışanlarına ödetiliyor”

Şişli Etfal’in multidisipliner ve bu bölge için hayati bir öneme sahip bir hastane olmasına rağmen adım adım parçalara ayrılarak İstanbul’un farklı noktalarına taşınmasının planlandığını belirten Gürhan, hastanenin mevcut yeri dışında Sarıyer’de hizmet vermeyi sürdürdüğünü hatırlattı.

Gürgan, hastanenin ikiye bölünmesi ve Sarıyer İsmail Akgün Hastanesi’nin birleştirilmesinin bedelinin sağlık çalışanlarına ödetildiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

Kadın Doğum ve Çocuk bölümlerimizin Sarıyer’e taşınmasından sonra, azalan hasta başvurusu, İsmail Akgün’ün birleştirilmesi ile artan personel sayısı gerekçe gösterilerek çalışanların aldıkları ek ödemeler son 6 aydır ödenmiyor. Krizin yarattığı pahalılık, her ay biraz daha kabaran faturalarımızla iyice zorlaşan hayat koşulları yanında Etfal çalışanları olarak düşen ücretler ile daha da zor duruma düştük. En başından beri performans sistemine karşı olan, sabit ve emekliliğe yansıyan ödemenin mücadelesini veren biz sağlık çalışanları, her fırsatta mağdur ediliyoruz. Memura yapılan zam, hiç ek ödeme alınmaması ile birlikte var olandan daha az bir ekonomik gelirle sonuçlandı. Her zaman olduğu gibi kaşıkla verilen zam kepçe ile geri alınıyor.

Şişli Etfal çalışanlarının talepleri

Hastanenin bölünme, taşınma, birleşme gibi durumlarının sağlık çalışanlarının iş yükünde bir azalmaya ya da daha az nöbet tutmalarıyla sonuçlanmadığını belirten Gürhan, “Zaten hekim dışı sağlık çalışanlarını tavan uygulaması ve daha bir sürü gerekçe ile önemsizleştiren performans sistemi en son sosyal yaşamamıza, mutfağımıza, çocuğumuzun, evimizin masraflarına da göz dikti. Yol parası, lojman, konusunda destek almayan sağlık çalışanları yıpranma payı, 3600 ek göstergenin de mücadelesi ile uğraşıyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda tavana takıldı denilerek hekim dışı sağlık çalışanları bilimsel alanın gerisine itilmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

Her şikâyetin “Yönetmelik öyle” denilerek geçiştirildiğini, sürekli rakamlarla yapılan açıklamaların ekonomik anlamda yaşanılan mağduriyetleri çözmediğini dile getiren Gürhan, “Hastanenin bölünerek parça parça taşınmasına da, Sarıyer İsmail Akgün Hastanesinin Etfal’e birleştirilmesine de biz karar vermedik, bedelini de biz değil bu kararlara imza atanlar ödemeli” dedi.

Bizler emeğimizin kıymetini bilenleriz ve bölünmenin, krizin bedelini ödemeyeceğiz. Taşınmanın, bölünmenin, krizin bedelini çalışanlar değil yöneticiler ödesin” diyen Gürhan, Şişli Etfal çalışanlarının taleplerini şöyle sıraladı:

– Performans ödemeleri yapılırken enflasyon rakamlarının dikkate alınarak adaletli ve zamanında yatırılması,

– Bölünme, birleştirme ve taşınma gibi gerekçelerle faturanın biz çalışanlara ödettirilmemesi,

– Ekonomik kriz gerekçesi ile fazla mesailerin kaldırılıp, az kişiye çok iş yaptırılmasına son verilmesi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.