Silopi’de milyonluk araziler AKP yöneticilerine yok pahasına verildi

0 535
image_pdf

Silopi Belediyesi’ne ait piyasa değeri bir milyon TL olan imara açık arsa 26 bin TL’ye AKP’de aktif çalışan Hüseyin Taşkın’ın abisine, 500 bin TL’lik arsa 11 bin 500 TL’ye AKP İlçe Başkanı Fatih Bilen’in amcasına ve 250 bin TL’lik arsa ise 6 bin 250 TL’ye kayyumun işe aldığı Faysal Efe’ye verildi

Silopi Belediyesi’ne 11 Eylül 2016 tarihinde atanan kayyum, belediyeye ait değerli arsaları farklı tarihlerde piyasa değerinin çok altında AKP ilçe yöneticileri ve akrabalarına peşkeş çektiği belgeleriyle ortaya çıktı. Satışa çıkarılan imara açık arsalar, pazarlık usulü verildi. Arsaların bedeli ise kendileri tarafından görevlendirilen bir “Bedel Tespit Komisyonu” tarafından düzenlendi.

Milyonluk arsa 26 bin TL’ye satıldı

İlçe Otogarı yakınında güncel değeri bir milyon TL olan 2 bin 235 metrekarelik arsa, AKP’de aktif çalışan Hüseyin Taşkın’ın abisi Hasan Taşkın’ın sahibi olduğu belirtilen Sertaş Petrol ve Tarım Ürünleri Nakliye Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne sadece 26 bin 307 TL’ye verildi.

Belediye meclisi toplanmış gösterildi

Geçtiğimiz aylarda görev yeri değiştirilen belediye kayyumu İlçe Kaymakamı Savaş Konak, Yazı İşleri Müdür Vekili Hüseyin Tüncer ve Mali Hizmetler Müdür Vekili Abdullah Uşkuca’nın imzasının olduğu “2017/37” nolu kararın “gerekçe” bölümünde ihalenin “Silopi Belediye Meclisi’nin almış olduğu 05/04/2017 tarih ve 2017/26 sayılı kararı” ile yapıldığı kaydedilse de kayyum atamasından sonra Belediye Meclis’i hiçbir zaman toplanmadı.

AKP ilçe başkanının amcasına satıldı

Yine İpekyolu yakınlarında bulunan 3 bin 295 metrekarelik arsa da, AKP İlçe Başkanı Fatih Bilen’in amcası olduğu belirtilen Turan Bilen’e sadece 11 bin 500 TL’ye verildi. Pazarlık usulü artırma yöntemiyle “ihale edilen” arsanın şu anki değeri en az 500 bin TL olduğu kaydedildi.

Yolsuzluğa karıştı, arsayı kaptı

“2017/50” No’lu kararın altında imzası bulunanlar arasında, bir süre önce yolsuzluk iddialarıyla görevden alındığı öğrenilen Belediye Başkan Vekili Kemal Ökten’in bulunması dikkat çekiyor. İhale için yapılan toplantıdan çıkan kararın altında aynı zamanda atanmış encümen olan Yazı İşleri Müdür Vekili Hüseyin Tüncer ile Mali Hizmetler Müdür Vekili Abdullah Uşkuca’nın imzası bulunuyor.

İhaleye sadece bir kişi istekli olmuş!

İlanı kimse tarafından duyulmayan ihaleye sadece bir kişinin istekli olduğu ileri sürülen kararın “gerekçe” bölümünde, “Belediyemize ait Yenişehir Mahallesinde bulunan Tapuca Silopi İlçesi Başak Köyü 425 Ada 2 nolu Parsel 11.238.30 TL tahmini bedelli tamamı 3.295.69 metrekarelik Arsayı 2886 sayılı yasanın 51/a maddesine göre pazarlık usulü artırma ile ihale edilmek üzere 04.05.2017 Perşembe  günü saat 10.30’da Belediyede toplanan encümenimiz toplantı saatine kadar ihaleyi 1 (Bir) isteklinin (Turan Bilen) talip olduğu ve aşağıdaki hususlar tespit edilmişti” denildi.

Hastane ile bitişik arsaya 6 bin değer biçildi

Peşkeş çekilen bir diğer arsa ise, İlçe Devlet Hastanesi ile Ahmet Kaya Parkı civarında yer alıyor. Belediyenin Fen İşleri Müdürü’nün şoförü olduğu ve kayyum döneminde işe alındığı öğrenilen Faysal Efe’ye satılan arsanın büyüklüğü ise 735 metrekare. Piyasa değeri 250 bin TL’nin üzerinde olan arsanın ihalesine sadece Efe’nin katıldığı öğrenildi. “2018/54” No’lu kararın altında ise, bir süre önce belediye kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Sezer Işıktaş ve diğer kararlarda imzası bulunan Yazı İşleri Müdür Vekili Hüseyin Tüncer ile Mali Hizmetler Müdür Vekili Abdullah Uşkuca’nın imzaları bulunuyor.

Takdir komisyonunu kendileri belirledi

Peşkeş çekilen arsaların bedeli ise, Belediye tarafından görevlendirilen “Bedel Takdir Komisyonu” tarafından tespit edildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.