Plaza vadisini kriz vurdu: Şirketler kaçıyor ya da küçülüyor, plazalar boşalıyor

0 374
image_pdf

Ekonomik kriz nedeniyle şirketler Türkiye’den çıkma ya da küçülme yoluna giderken, plaza ve işyerleri de boşaldı. Plaza vadisi olarak bilinen Gayrettepe, Zincirlikuyu, Levent ve Maslak’ta çok sayıda plaza ve işyeri satılığa çıkarıldı

Ekonomide yüksek enflasyon-yüksek faiz-yüksek döviz sarmalında derinleşen kriz nedeniyle yüzlerce şirket iflas bayrağı çekme, konkordato başvurusu yapma, borç yapılandırma ve küçülme yoluna giderken, buna bağlı olarak plaza ve işyerlerinde de satışlar artmaya başladı.

İstanbul’un plazalar vadisi olarak bilinen Gayrettepe, Zincirlikuyu, Levent ve Maslak’ta çok sayıda plaza ve işyeri satılığa çıkarıldı.

Satışların başlıca sebepleri ise kriz nedeniyle çok sayıda yabancı şirketin Türkiye’den çıkması, pek çok şirketin operasyonlarını küçültmesi, daha uygun bölgelere taşınması, çalışan sayısını azaltması ve işlerini dijitalleştirmesi olarak sıralandı.

‘İmar barışı’ satışları tetikledi

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı ise “imar barışı” olarak adlandırılan düzenlemenin plaza satışlarında etkili olduğunu ifade etti. Düzenleme ile birlikte dairelerin ticari kullanıma açıldığını, daha önce daire olarak inşa edilen ve vergilendirilen yapıların %18 yerine %1’den home ofis olarak alıcı bulduğunu aktaran Özelmacıklı, “Hem devletin vergi kaybı doğuyor hem de ofis inşaatına yaptırım yapan firmaların arzları bir türlü erimiyor” dedi.

“Maliyetleri indirmeye çalışıyorlar”

Kimi plazalarda ortak gider ücretlerinin kiralara yaklaştığını kaydeden Özelmacıklı, müşterilerin artık böyle yerleri tercih etmediğini, maliyetleri en aza indirmeye çalıştıklarını belirtti.

Kağıthane’de ofis kiralayan emlakçı Ali Kazancı ise “Son dönemdeki ekonomik gelişmelerden dolayı şirketler küçülme yoluna gitti. Bazı şirketler de Türkiye’den çıktı. Bu nedenle işyeri satışları çoğaldı. Bizim ilana koyduğumuz işyeri için sadece fiyat öğrenip kapatıyorlar. Piyasa çok sakin” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.