“Nisan ayında en az 145 işçi yaşamını yitirdi”

0 253
image_pdf

İSİG Meclisi’nin, Nisan Ayı İş Cinayetleri Raporu’na göre 2’si çocuk, 7’si kadın, 10’u göçmen en az 145 işçi yaşamını yitirdi

Rapora göre Nisan ayında 2’si çocuk, 7’si kadın, 10’u göçmen en az 145 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Verilerin yüzde 76’sı ulusal ve yerel basına, yüzde 24’ü ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalara dayanarak elde edildi.

Rapora göre meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen 2 iş cinayeti görünse de ILO ve WHO’nun verilerine göre bu oran 1 “iş kazası sonucu ölüm” karşılığında 6 “meslek hastalığı sonucu ölüm” şeklinde gerçekleşiyor.

Yaşamını yitiren 145 emekçinin 129’u ücretli (işçi ve memur), 16’sı kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştu.

Öte yandan ölenlerin 7’si kadın işçi, 138’i erkek işçi iken kadın işçi cinayetlerinin tarım, tekstil, eğitim ve sağlık işkollarında gerçekleştiği kaydedildi. Nisan ayında 2 çocuk işçi yaşamını yitirirken, çocuk işçi cinayetlerinin tarım işkolunda gerçekleştiği belirtildi.

Yaşamını yitirenlerin 10’u ise mülteci/göçmen işçiler. Bu işçilerin 5’i Suriyeli, 2’si Afganistanlı, 1’i Çek, 1’i Gürcistanlı, 1’i Özbekistanlı.

İnşaat ve tarım sektörleri başı çekiyor

Ölümler en çok inşaat, tarım, taşımacılık, ticaret/büro, metal, belediye/genel işler, konaklama/eğlence, madencilik, tekstil ve sağlık işkollarında gerçekleşti. Rapora göre Nisan ayında tarım sektöründe ölenlerin en az yüzde 46’sı ücretli işçilerdi. Ancak yüzde 54’ünü oluşturan çiftçi ölümlerinin de bir kısmının başkasının tarlasını işleme ya da çobanlık vasıtasıyla ücretli olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Ölüm nedenlerinde trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme ve kalp krizi gibi sebepler başı çekiyor.

Nisan ayında iş cinayetinin en çok yaşandığı iller ise Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul, Antep, Ankara, Manisa, Sakarya, Kocaeli, Konya, Urfa ve Tekirdağ oldu

Ölenlerin yüzde 98’i sendikasız

Rapora göre iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren işçilerden sadece 2’si (yüzde 1,37) sendikalı iken 143 işçi (yüzde 98,63) sendikasızdı. Ancak bu konuda net bir bilgi vermek olanaklı değil zira raporda da belirtildiği üzere sendikal üyelikler kağıt üzerinde kalabiliyor ve birçok sendika ölen üyelerini sahiplenmiyor.

Nisan ayında yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Murat Ünlü, Akın Kovan, Adem Yılmaz, Mehmet Emin Köse, Mahsun Kabak, Hikmet Şahin, Sedat Kara, Önder Çiçek, Mustafa Mustafa, Şura Şensoy, İsmail Kasap, Ferhat Göral, Serdar Güre, Sani Şen, İbrahim Ergin, Özcan D., Mehmet Emin Akbulut, Sevda Doğru, Turgay Matban, Hasan Karatay, Erdal Aydınlı, Seyrani Mersin, Necmettin Kuyucu, Şerif Alan, Mehmet Hatipoğlu, Mümin Durmaz, Enes Atraş, İsmail Oğuz, Nuri Serbest, Mustafa Bulut, Mustafa Mızrak, Kerim Nişancı, Serkan Ergen, Halil Yalçın, Fatih Demiray, İlyas Topuz, Mehmet Parlak, Erdoğan Daşkıran, Cengiz Topsakal, Rıza Karaca, Mehmet Küpçü, Serhan Selçuk Nariçi, Yiğit Çavuş, Ferhat Delibaş, Yahya Yiğit, Erdoğan Çamoğlu, Hasan Demirtaş, Adem Acarca, Aslan Durman, Ahmet Koç, Murat Akduman, Ferman Keserci, Mehmet Kılıç, Muhyittin Beytür, Osman Keskin, Miraç Reisoğlu, İsmail Turgut, Fevzi Doğan, Mehmet Karayılan, Yasin Özdemir, Halil Hamidaş, Selim Eco, Muammer İnci, Emin Eliş, Naim Yıldız, Barış Mısır, Ali Arslan, Şehmus Kökçü, Murat Karakuş, Murat Ay, Mehmet Mazıbaş, Alamettin Kaymaz, Adem İzmirli, Bayram Özkul, Ercan Yıldırım, Erdal Sezer, Mehmet Nergiz, Mehmet Kırıtan, Guram Sharadze, Naci Emsal Zidani, Fatih Durmaz, Ali İhsan Kocabıyık, Kubilay Kaya, Doğukan Kocaoğlu, Ferhat Taş, Aziz Ergün, Osman Özden, Mehmet Gümüşsoy, Zeki Cayş, Murat Kaplan, Mevlüt Çelenk, Birol Yılmaz, Tolga Yazıcı, Fatih Nergiz, M.Ç., Sencer Eravcı, Mahmure Silleli Bukis, Josef Sural, Gürkan Helvacıoğlu, Muammer Özkaya, Engin Karahisar, Mustafa Kervan, Elbeği Koçkar, Mustafa Demir, Fatih Töngelcioğlu, Fatih G., Mahmut Yıldırım, Sedat İşler, Recep Hantaş, Cafer Şensoy, Rahmi Gümüştaş, Mehmet Olçun, Lale Öztürk, Bekir Yiğit, Mahmut Kızılkaya, Mehmet Çakır, Emin Ceylan, Mehmet Sezer, Ahmet Ergün Tarıtörü, Abit Kavuşat, Vural İbli, İsmail Orha, Mehmet Özgü, Hasan Demir, Veli Davan, Niyazi Durdu, Ali Sungur, Emiş Köken, Sedat Öngören, İsrafil Şen, Zeki Ceylan, Devran Çoban, Tevfik Fukra Erikli, Gülfezar Zengin, Sedat Yıldırım, Ahmed El Ahmed, Mamatkulov Keldiyor, Sahure Ertay, Yaşar Arslan, Ahmet Bayram, Eymen Osman ve ismini öğrenemediğimiz dört işçi…

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.