Mart ayında en 108 işçi yaşamını yitirdi

0 244
image_pdf
İSİG Meclisi, Mart ayında en az 108, ilk 3 ayda ise en az 392 işçinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.
İş Sağlığı ve Güvenliği (İSİG) Meclisi, Mart ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Buna göre, en az 108 işçi yaşamını yitirdi. Rapor, ulusal ve yerel basından, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan alınan bilgiler doğrultusunda hazırlandığı hatırlatıldı.
Raporda, İstanbul Silivri’de bulunan Kale Kayışları fabrikasındaki eylem yapan işçilerin durumlarına dikkat çekildi. Mart ayında 108 işçinin yaşamanı yitirdiği belirtilen raporda, bunlardan 5’i çocuk, 4’ü kadın ve 11’i göçmen olduğu kaydedildi. 2019 yılının ilk üç ayında ise en az 392 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen raporda, şöyle denildi: “108 emekçinin 85’i ücretli (işçi ve memur), 23’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.  Ölenlerin 4’ü kadın işçi, 104’ü erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım ve sağlık işkollarında gerçekleşti. Beş çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetlerinin 4’ü tarımda ve 1’i inşaatta gerçekleşti. 11 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin 7’si Afganistanlı, 2’si Suriyeli ve 2’si Türkmenistanlı.”
MARMARA BÖLGESİ İLK SIRADA 
Mart ayında en çok iş cinayeti Kayseri, Ankara, Kocaeli, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Denizli, Gaziantep ve Zonguldak’ta yaşandığı ifade edilen raporda, yaşamını yitiren işçilerin 1’i (yüzde 0,92) sendikalı, 107 işçi ise (yüzde 99,08) sendikasız olduğu belirtildi.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.