Makro işçilerinin mücadelesinde ilk kazanım

0 358
image_pdf

Aylardır direnişte olan Makro işçilerinin direnişinde ilk kazanım geldi. İşçilerin büyük çoğunluğunun yıllık izin paraları ödendi

Türkiye’nin en büyük yerli perakende market zincirlerinden, 256 mağazası olan ve 6 bin 500 işçinin çalıştığı Makro Marketler 2017 Ekim ayında konkordato ilan etmiş, bu süreçte mağazalarının tamamına yakını kapanmış ve işçilerin yasal tazminatları ve izin paraları da ödenmemişti.

Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde aylardır başta Ankara olmak üzere, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin’de eylemler gerçekleştiren Makro işçileri, en son Ankara İstinaf Mahkemesinde Makro Marketleri ile konkordato sürecine ilişkin yapılan duruşmaya sendikanın genel başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve sendikanın avukatı ile birlikte katılmışlardı.

Sendika, duruşmadan önce mahkemeye verdiği dilekçede işçilerin alacaklarının öncelikli olduğunu, Migros’un Makro Marketlere ödeyeceği paranın üzerindeki teminatın kaldırılarak bu paranın Makro işçilerinin tazminatlarının ve diğer yasal haklarının (yıllık izin gibi) ödenmesinde kullanmasını talep etmişti.

Mahkeme ise bu talepleri değerlendirerek duruşmada işçilerin tazminatları ile ilgili bilirkişiden görüş istemiş ve teminatların kaldırılarak işçilerin tazminatlarının ödenmesi ile ilgili yasal durumun araştırılmasına karar vermişti. Yıllık izin paraları ile ilgili olarak da hem konkordato komiseri hem de mahkeme işçilerin izin paralarının ödenmesine karar verilmişti.

Karar ile birlikte ödeme dün (22 Ocak) gerçekleşti. Makro Market işçilerinin büyük bir çoğunluğunun yıllık izin paraları Migros’un Makro Marketler için ödediği paradan aktarılarak işçilerin hesabına konkordato komiseri tarafından yatırıldı. İzin paraları ödenmeyen az sayıdaki işçiler için ise görüşmeler devam ediyor. Ödemeler ile birlikte direnişin ilk kazanımı sağlanmış oldu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.