KESK, OHAL Komisyonu’nu yargıya taşıyor

0 369
image_pdf

OHAL Komisyonu tarafından başvuruları reddedilen KESK üyeleri, komisyon başkan ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacak.

KESK Ankara Şubeler Platformu, OHAL Komisyonu’nun verdiği kararların hukuksuz olduğunu belirterek, komisyon başkanı ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını ilan etti.
KESK üyeleri, Sakarya Meydanı’nda basın açıklaması yapmak isterken, tüm meydanı ablukaya alan polisler tarafından engellendi. Bunun üzerine KESK’iler, Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi önüne yürüdü. Polisin müdahale uyarısına rağmen yürüyüşü sürdüren KESK’liler burada basın açıklaması yaptı. Açıklamaya KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ve ihraç edilen akademisyenler de katıldı.

Açıklamayı okuyan Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Fevzi Yılmaz, OHAL Komisyonu’nun süresinin bir yıl daha uzatıldığını hatırlattı.

Komisyona yapılan 125 bin 612 başvurudan 4 bin 617 kişinin KESK üyesi olduğunu belirten Yılmaz, başvurulardan yüzde 40’nın karara bağlandığını, bunun içinde KESK’lilerin oranının yüzde 0.7 olduğunu kaydetti.

“KESK’lilerin başvurularının karara bağlanması bilinçli olarak mı geciktiriliyor” diye soran Yılmaz, geciktirmenin ikinci bir cezalandırma olduğunu ifade etti.

İHRAÇ GEREKÇESİNDEN EMİNSENİZ YARGILAMA SÜRECİ BAŞLATIN

OHAL komisyonunun Türk hukuk sisteminde bir tarifi bulunmadığını, verdiği kararların da hukuksuz olduğunu kaydeden Yılmaz, “Buradan açık çağrıda bulunuyoruz; iktidar ihraç gerekçesinden emin ise ihraç işlemlerini iptal ederek ihraç edilenlerin tümü hakkında yargılama süreci başlatsın. Yargı sürecinde kurum idarecileri ve ihbarcılar gelip yargılamanın olmazsa olmaz ilkesi olan yüz yüze kanaatlerini ifade etsinler. Belge ve bilgilerini sunsunlar. Ve yargı kararını versin” diye konuştu.

Mahkemelerce beraat ettirilen üyelerinin dahi görevlerine iade edilmediğine dikkat çeken Yılmaz, başvurusu hukuksuz şekilde reddedilen üyelerinin savcılıklara komisyon başkan ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

GEZEN: KOMİSYONU TANIMIYORUZ

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen de yaptığı konuşmada, OHAL’in sadece darbe girişimi nedeniyle ilan edilmediğine işaret ederek, “O halde neden 150’den fazla yasayı değiştirdiniz, siyasal rejimi değiştirdiniz” diye sordu. Gezen, “OHAL Komisyonu’nu tanımıyoruz, kararlarını kabul etmiyoruz” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.